global yetenek vizesi - global talent visa

Global Yetenek rotası, sanat, kültür, beşeri bilimler, bilim, teknoloji ve mühendislik gibi çeşitli alanlardan birinde yetenekleri halihazırda tanınan veya gelecek vaat eden insanlar içindir. Bu vize daha önce ‘Olağanüstü Yetenek’ vizesi olarak biliniyordu; ancak hem adı hem de kısmen başvuru süreci yakın zamanda değişti. Vize başvurusu başarılı olursa, 5 yıla kadar İngiltere’de yaşayabilir, çalışabilir ve bu 5 yılın sonunda süresiz oturum izni için başvuruda bulunmaya hak kazanabilirsiniz. Bu nedenle, rota Birleşik Krallık’ta daimi ikamet etmenizi sağlayan bir göçmenlik rotasıdır. Bu yazımızda başvuru sürecini kısaca ele alacağız.

Global Talent Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanıyor?

Bu vize başvurusunda ‘yetenekli’ bir birey olmanın standartları ve değerlendirilmesi, tartışmaya açık, subjektif bir konu olarak yorumlanabilir. Bu yanılgıyı önlemek için başvuru süreci temel olarak 2 adıma dayanmaktadır: İlk olarak, yetenek alanınızla ilgili İngiltere’deki bir kurumdan, becerilerinizin ve itibarınızın Global veya gelecek vaat eden bir yetenek olarak tanınmak için yeterli olduğunu gösteren bir kanıta sahip olmanız gerekir. Bu kanıt bir onay mektubu ile desteklenmelidir. Bu ne anlama geliyor?

Akademi ve araştırma, sanat ve kültür ve dijital teknoloji olmak üzere üç ana yetenek kategorisi bulunuyor. Ayrıca bilim, tıp, dans, sinema, tiyatro, yapay zeka gibi pek çok alt kategori var. Yetenek alanınızı belirledikten sonra, her kategori için Home Office’in belirlediği onay kuruluşlarını kontrol etmelisiniz. Global Talent vize başvurusu öncesinde bu kurumlardan onay almanız şarttır. Bu aşamada, yeteneğiniz The British Academy (İngiltere Akademisi) veya Arts Council England (İngiltere Sanat Konseyi) gibi Birleşik Krallık’taki ilgili bir kurum tarafından tanınacaktır.

Sunmanız gereken belgeler elbette yetenek alanınıza göre değişebilir. Kesin olan şey, alanınızdaki mevcut veya gelecek vaat eden yeteneğinizin bir Birleşik Krallık onay kuruluşu tarafından kabul edilmesi gerektiği. Bunun kulağa karmaşık geldiğini biliyoruz, ancak daha ayrıntılı bilgi için istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Onay ve vize başvuru sürecinde size yardımcı olabiliriz. Lütfen onay mektubu almanızı gerektirmeyecek bazı istisnai durumlar olduğunu da unutmayın.

Onay mektubunu aldıktan sonra, Birleşik Krallık Global Yetenek vizesine başvurmaya hazırsınız. Onay mektuplarıyla birlikte gerekli tüm belgeleri göndermeniz son derece önemlidir. Değerlendirme süreci 3 ile 8 hafta arasında değişebilmektedir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa lütfen Visavis ekibine bildirmekten çekinmeyin.