İngiltere'de Oturum İzni Almak İçin İncelemeniz Gereken Yeni Vize Türleri – 2021

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’ni terki ekonomik ve politik değişimlerin yanı sıra göçmenlerin ve İngiltere’ye yerleşmek isteyen kişilerin sıkı takibini gerektirecek yeni vize tiplerini ve kurallarını da beraberinde getirdi. Bu vize tiplerinin bir kısmı süresiz oturum izni alarak Birleşik Krallık’a kalıcı olarak yerleşmenize olanak sağlıyor iken; bir kısmı da Birleşik Krallık’ta geçici çalışma ve yaşama hakkı tanıyor. Bu yazımızda sizlere elimizden geldiğince yeni oturum ve vize koşullarını açıklayarak ‘İngiltere’de nasıl oturum hakkı/çalışma izni alırım?’ ‘İngiltere’ye nasıl yerleşilir?’ gibi sorularınıza cevap olmaya çalışacağız.

İlk olarak uzun soluklu çalışma vizelerinden bahsedeceğiz. Belki hakkında en çok araştırma yapılan ve soru sorulan Nitelikli Çalışan (Skilled Worker) vizesi bunlardan biri. Nitelikli Çalışan vize rotası için, İngiliz hükümetinin belirlediği bazı meslek dalları bulunuyor. Eğer belirlenen bu mesleklerden birinde eğitimli ve deneyimliyseniz yapmanız gereken tek şey Birleşik Krallık temelli şirketlerde iş başvurularına başlamak olacak! Her meslek alanındaki gerekliliklerin ve beklentilerin değişebildiğini lütfen unutmayın. Sizi kalıcı oturuma götürebilecek bu vize tipiyle ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz ilgili web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bahsetmek istediğimiz bir diğer popüler vize tipi ise Sağlık ve Bakım Çalışanı vizesi, yani Health and Care Worker visa. Başvuru koşulları ve getirileri Nitelikli Çalışan vizesi ile paralel olan bu vize tipi yalnızca sağlık sektörü çalışanları için başvurulabilir bir rota. Sağlık alanında belirlenen mesleklerden birini yapıyorsanız Birleşik Krallık’ta iş bularak bu vizeye başvurabilirsiniz. Maaş şartları, dil bilme zorunluluğu, vize süresi vb. gibi detaylar için lütfen Sağlık ve Bakım Çalışanı sayfamıza göz atın

Firma İçi Çalışan vizesini daha önce duymuş muydunuz? İngilizcesi Intra-company Transfer olan bu vize tipi, mevcut işyerinizin Birleşik Krallık şubesinde çalışmanıza olanak tanır. Bu rotada da başvuruya uygun meslekler bulunmakta. Şirket içi Çalışan vizesine başvururken yapacağınız iş, alacağınız maaş, kalış süresi vb. gibi faktörler de mutlaka belirtilmeli. Firma İçi Çalışan vizenizin süresi dolduğunda uzatmaya başvurarak uzun yıllar Birleşik Krallık’ta yaşayabilirsiniz ancak rota ne yazık ki kalıcı oturuma evrilmiyor. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Firma İçi Çalışan vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Birleşik Krallık dışında temelleri bulunan bir şirketin temsilcisi olarak Birleşik Krallık’ta çalışabileceğinizi duymuş muydunuz? Yurtdışındaki bir şirket İngiltere’de temsilcilik kurmak, şube açmak istiyorsa ve siz bu şirketin mevcut bir çalışanıysanız Tek Temsilci vizesi, yani Representative of an Overseas Business visa, tam size göre! Tabii ki iş planı, şirketteki pozisyonunuz, maaşınız gibi sağlanması gereken bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterler ve Birleşik Krallık’ta kurulacak temsilcilik için detaylar vize başvurusu öncesinde belirlenmeli. Kafa karışıklığını gidermek ve sizlere yardımcı olabilmek adına vize başvuru rehberlerini özetlediğimiz Tek Temsilci Vizesi sayfasına göz atabilirsiniz

İngiltere’de oldukça talep gören yatırımcı ve yetenek vizelerinden bahsetmeden geçmek elbette olmaz. Özellikle Birleşik Krallık pazarına yeni atılacak girişimcilerin ilgisini çeken Girişimci (Start-up) vizesi ile kendi işinizi kurarak Birleşik Krallık’ta yaşayabilirsiniz. Bu noktada sizden beklenen en önemli ve temel kriter güvenilir, büyümeye açık, yenilikçi bir iş yapacağınızı kanıtlayabilmek! İngiltere’nin bilim, araştırma ve inovasyonda dünya lideri konumunu güçlendirmek için hızla hareket ettiği şu dönemde Girişimci vizesi oldukça konuşulacak gibi görünüyor. Sorularınıza cevap bulmak için lütfen web sitemizin Girişimci Vizesi sayfasını okuyun ve bizimle iletişime geçin!

Girişimci vizesine birçok yönüyle benzeyen ama kendine has özellikleri bulunan bir diğer yeni İngiltere vize türü ise Yenilikçi Yatırım vizesi (Innovator visa). Bu vize tipiyle de kendi işinizi kurmak amacıyla İngiltere’ye yerleşebilirsiniz. Sıfırdan kurulacak şirketler için belirli miktarda bir yatırım yapma koşulu bulunuyor. Ancak dilerseniz mevcut Birleşik Krallık temelli, büyüme vaat eden şirketiniz ile bu vize tipine geçiş de yapabilirsiniz. Yatırım şartları, kalış süresi, kalıcı oturum ve çok daha fazlası Yenilikçi Yatırım vizesi sayfamızda. 

Birleşik Krallık’a sadece yatırım yaparak alabileceğiniz bir vize tipi daha var: Yatırımcı vizesi, Investor visa. Bu vizeyle belirlenen rakamı doğrudan hükümetin belirlediği fonlara veya Birleşik Krallık temelli kurumlara yaparak vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruda gelir kaynağınızı ve yatırım yapabileceğinize dair olanaklarınızı sunmanız en önemli kriter. Yatırımcı vizesini aldıktan sonra dilerseniz Birleşik Krallık’ta çalışabilir veya kendi işinizi kurabilirsiniz. Yatırım miktarınızla bağlantılı olarak 2,3 veya 5 yıl içerisinde kalıcı oturuma başvurabilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek isterseniz Yatırımcı vizesi sayfamıza bekleriz

yeni vize türleri birleşik krallık

Yetenek odaklı bir rota olan Global Yetenek (Global Talent) vizesinden de kısaca bahsetmek istiyoruz. Bu rotada çok fazla alt kategori bulunuyor ancak temelde başvuru yapılabilecek üç yetenek alanı var. Bunlar; akademi/araştırma, sanat/kültür ve dijital teknoloji. Global Yetenek vizesine doğrudan bir yetenek sahibi olarak başvuru yapabileceğiniz gibi, umut vaat eden yetenek başvurusunda da bulunabilirsiniz. Yeteneğinizi kanıtlayabilmek için sunacağınız belgeler, İngiltere kalıcı oturum şartları, değerlendirme süresi… Hepsi ve daha fazlasını sizler için detaylı açıkladığımız Global Yetenek web sayfamıza göz atmalısınız

İngiltere’ye kalıcı olarak yerleşmek yerine kısa dönem çalışarak ülkede yaşamak da mümkün. Geçici Sanatçı ve Sporcu vizesi bunlardan bir tanesi. Global Yetenek vizesinin başvuru koşullarına yer yer benzeyen kuralları içeren bu vize tipi, çeşitli dallarda yetenekli sanatçı ve sporcuların ülke ekonomisine ve kültürüne katkıda bulunmasını da sağlıyor. 

Bir diğer kısa dönem çalışma vizesi ise Mevsimlik Çalışan (Seasonal Worker) vizesi. Sadece tarım alanındaki göçmen çalışanların Birleşik Krallık’ta 6 aya kadar bir süreyle Birleşik Krallık’ta çalışmasına ve yaşamasına imkân sağlayan Mevsimlik Çalışan vizesi ile göçmen çiftçilerin ve tarım çalışanlarının önü açık gibi görünüyor. Siz de başvuruda bulunmak isterseniz bize ulaşabilir veya daha detaylı bilgi edinmek için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev İçi Çalışanı vizesi ise birlikte çalıştığı aileye bağlı olarak seyahat etmek durumunda olan kişilere özel. Bu kişiler bakıcılar, dadılar, hemşireler vs. olabilir. Bu vize tipi ile işvereninizin seyahati boyunca sadece ona bağlı olarak Birleşik Krallık’ta çalışmaya devam edebilirsiniz.

Birleşik Krallık’ta okumuş ve mezun olmuş ve burada çalışmaya devam etmek isteyen öğrenciler için de mevcut bir vize rotası bulunuyor. Mezun rotası olarak adlandırılan bu vize tipinde, Birleşik Krallık’taki bir eğitim kurumundan mezun olmuş kişilerin iş aramak ve İngiltere’de çalışmak üzere başarılı bir şekilde bu vizeyi edinmesi mümkün. Mezun rotasıyla ilgileniyorsanız ilgili web sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz!

Tüm bu vize tiplerinden biriyle Birleşik Krallık’ta bulunuyorsanız ancak aile üyelerinizin de sizinle yaşamasını istiyorsanız ‘bağımlı’ vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Vize rotanız izin veriyorsa eşiniz ve çocuklarınız da bağımlı vizesi alarak size katılabilir, size verilen süre kadar vize alabilirler. Detaylara buradan erişebilirsiniz. 

Birleşik Krallık’ta uzun süredir yaşıyorsanız ve Kalıcı Oturuma, Indefinite Leave to Remain’e, başvurmayı planlıyorsanız, gelin sürecinizi kolaylaştıralım. Tüm oturum tipleri için kalıcı oturum rotasını ele aldığımız web sayfamız tam size göre. 

Kalıcı oturumdan sonrası ise Birleşik Krallık vatandaşlığı olabilir! Uzun soluklu bu yolculuğun son adımı olan vatandaşlık başvurusunda yardımcı olmayı da gönülden isteriz. Vatandaşlık başvuruları da diğer vize tipleri gibi farklı kategorilere ayrılabiliyor. Hangisi sizin için en uygunu, ne zaman başvurabilirsiniz öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*