Bir önceki blog yazımızda bahsettiğimiz üzere Innovator Founder rotasında birtakım önemli değişiklikler olmuştu. Bu değişiklik ile Start-up rotası yürürlükten kaldırıldığını ve yerini 13 Nisan 2023 tarihi itibariyle Innovator Founder rotasının alacağını ifade etmiştik.

Bugün ise sizlere Innovator Founder rotası ile ilgili detaylı bilgiler vermek istiyoruz. Yenilikçi Kurucu rotası (Innovator Founder Route), Birleşik Krallık’ta kendi ürettikleri veya önemli ölçüde katkıda bulundukları yenilikçi, uygulanabilir ve ölçeklenebilir bir iş fikrine dayalı bir iş kurmak isteyen kişiler içindir.

Bu rotayı değerlendirebilmek için öncelikle bir iş fikriniz olmalıdır. Bu iş fikriniz yeni olmalıdır, yenilikçi olmalıdır, uygulanabilir yani büyüme potansiyeli olan bir fikir olmalıdır ve ölçeklenebilir olmalıdır (iş fikrinizin istihdam yaratmayı ve ulusal ve uluslararası pazarlarda büyümeyi içeren planlamaya dair kanıtları olmalıdır). Ayrıca mutlaka yetkilendirilmiş sınav merkezlerinden (örn: IELTS gibi) B2 seviye İngilizce bildiğinizi veya daha önce İngilizce eğitim veren bir kurumdan lisans veya üstü dereceden mezun olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir.

Bu iş fikri, başvuru öncesinde, Birleşik Krallık’ta bulunan ve hükümet tarafından belirlenen yetkilendirilmiş kurumlardan biri (Endorsement Body’lerden biri) tarafından değerlendirilmeli ve onaylanmalıdır. İş fikrinin detaylıca açıklandığı iş planı ise bu onay sürecinin önemli bir parçasıdır. İş fikrinizin açıklandığı iş planı güncel, gerekliliklere uygun, detaylı ve özgün olmalıdır.

Neler yapabilirsiniz?

Bu vize ile bir veya birden fazla işletme kurabileceğiniz gibi bu işletmeniz için çalışabilirsiniz (örneğin yönetici olarak kendinzi istihdam edebilirsiniz).

‘Vasıflı iş’ olduğu sürece işletmeniz dışında da çalışabilirsiniz (örneğin, Skilled Worker listesindeki bir işte çalışabilirsiniz).

Bu vize bağlamında, gerekli tüm koşulları sağladığınız takdirde, üç yılın sonunda kalıcı oturuma (ILR) başvurabilirsiniz.

Kalıcı Oturum Gereklilikleri

Innovator Founder rotası üzerinden kalıcı oturum alabilmek için öncelikle vize türü fark etmeksizin her başvuranın sağlaması gereken şartlar mevcuttur. Bunun yanı sıra, Innovator Founder rotası için özel olarak aşağıdaki şartların en az ikisinin sağlanmış olması gerekmektedir:

  1. İşletmeye en az 50.000 £ yatırım yapılmış olması ve işinizi ilerletmek için aktif olarak harcanmış olması,
  2. İşletmenin müşteri sayısının son üç yıl içinde en az iki katına çıkmış olması ve şu anda karşılaştırılabilir ana ürün veya hizmetler sunan diğer Birleşik Krallık işletmelerinin ortalama müşteri sayısından daha yüksek olması,
  3. İşletmenin, yerleşik çalışanlar için yılda en az 25.000 £ ortalama maaşlı en az 5 tam zamanlı işe eşdeğer iş yaratmış olması,
  4. İşletme, hesaplarının kapsadığı son tam yılda en az 1 milyon £ yıllık brüt gelir elde etmiş olması,
  5. İşletmenin hesaplarının kapsadığı son yılda en az 100.000 £’u denizaşırı ihracattan olmak üzere en az 500.000 £ yıllık brüt gelir elde etmiş olması,
  6. İşletmenin önemli araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunması ve Birleşik Krallık’ta fikri mülkiyet koruması için başvuruda bulunması,
  7. İşletmenin ortalama maaş şartı olmaksızın yerleşik çalışanlar için en az 10 tam zamanlı (full-time) işe eşdeğer iş yaratmış olması

Detaylı bilgi ve bilgilendirme metinlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz,

Visavis LTD