Mevsimlik Çalışan Vizesi Nedir

İngiltere Mevsimlik Çalışan vizesi, belirli bir süre için İngiltere’ye gelip çalışmanıza olanak tanır. Bu vize türü, geçici çalışma vizelerinin bir alt kategorisi olduğundan, Birleşik Krallık’ta çalışabileceğiniz süre maksimum 6 aydır. 2019 yılında açılan bu rotanın 2020 yılı sonuna kadar devam etmesi planlanmıştı. Ancak talep ve iş gücü ihtiyacı devam ettiği için bu süre uzatıldı. İngiltere hükümeti, 2021 yılı içinde Mevsimlik Çalışan vizesi ile İngiltere’de geçici olarak çalışmak isteyen göçmenlere özel 30.000 kişilik bir kontenjan verileceğini de ayrıca duyurmuştu.

Birleşik Krallıktaki işvereniniz tarafından desteklenebildiğiniz sürece Mevsimlik Çalışan vizesine başvurmak oldukça pratik ve kolay. İşvereniniz tarafından size verilecek Sponsorluk Sertifikasına (CoS) sahip olmanız bu vize başvurusundaki zorunlu ve en önemli dokümanlardan biri. Lütfen işvereninizin size bir Sponsorluk Sertifikası atayabilmesi için geçerli ve ilgili bir sponsorluk lisansına sahip olması gerektiğini de unutmayın.

Sponsorluk Sertifikası belgesine ek olarak, Birleşik Krallık’taki başlangıç masraflarınızı karşılamak için yeterli paranız olduğunu göstermeniz de beklenecektir. Finansal yeterliliğinizi ispatlamak için geçerli belgeler sunabilmeniz esastır. Ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle iletişime geçin.

Mevsimlik istihdam örneği nedir?

Mevsimlik İşçi vizesi sadece yenilebilir bahçecilik sektöründe çalışan kişiler tarafından uygulanabilmektedir, bu da vize tipinin diğer sektörlerden işçiler için uygun olmadığı anlamına gelmektedir. Peki bu doğrultuda mevsimlik çalışma örneği nedir? Daha spesifik olmak gerekirse, Birleşik Krallık Mevsimlik Çalışan vizesinin çeşitli meyve ve sebzelerin yetiştirilmesi, toplanması, paketlenmesi sorumluluğunu alabilen çiftçiler veya çiftçilik konusunda deneyimli işçiler için olduğu şeklinde yorumlanabilir. Birleşik Krallık hükümetinin amacı, Birleşik Krallık’taki yerel çiftçiler ve yetiştiriciler kapsamında hem ekonomiyi hem de tarımı desteklemek için işgücü yaratmaktır.

İlgili Home Office vize rehberinde de belirtildiği gibi, yenilebilir bahçecilik yetiştiricileri ve çiftçileri; seralarda yetiştirilen korunaklı sebzeleri, tarla sebzelerini, çilek gibi yumuşak meyveleri, elma, asma ve salkım gibi meyveleri ve çeşitli mantar türlerini yetiştiriyor olabilirler.

İngiltere’ye gelip 6 aya kadar çalışmak istiyorsanız, Birleşik Krallık Mevsimlik Çalışan vizesi başvurunuzda rehberiniz olabiliriz! Daha detaylı bilgi için Mevsimlik Çalışan vizesi sayfamızı inceleyebilir veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Planlarınızı dinlemekten memnuniyet duyarız!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*