Elit Mezun Rotası

English

30 Mayıs 2022 tarihli guidance ile yürürlüğe giren Elit Mezun Vizesi, diploma durumunuza göre Birleşik Krallık’ta yaşama imkanı sunuyor. Bu rotaya başvurabilmek için, son 5 yıl içerisinde prestij listesinde yer alan 50 üniversiteden birinden mezuniyet belgesi edinmiş olmanız gerekiyor.

Mezuniyet durumunuza göre kalış sürenizin değiştiği bu rotada Üniversite ve Yüksek Lisans diplomasına sahip kişiler 2 yıl oturma hakkı kazanırken, Doktora diploması olanlar 3 yıla kadar oturum hakkı elde edebiliyor. Bu süre içerisinde becerilerinize, eğitiminize ve deneyiminize paralel iş arayabilir, bulduğunuz işlerde çalışabilirsiniz.

Yeni yürürlüğe giren vize türlerinin aksine Sponsor veya iş teklif zorunluluğu bulundurmayan Elit Mezun rotası, çalışmanıza veya kendi işinizi kurmanıza imkan tanıyor. Bu vize türünde uzatma başvurusunda bulunmanız mümkün olmasa da, kendinize uygun bir iş bulduğunuz takdirde kalıcı oturum veren vizelere geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıntılı bilgiler için Skilled Worker/Nitelikli Çalışan Vizesi sayfamızı inceleyebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 


Uygunluk, Temel Kriterler

Bu rotanın en önemli şartlarından biri İngilizce okuyabildiğinizi, yazabildiğinizi, konuşabildiğinizi ve anlayabildiğinizi Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) ölçeğinde B1 seviyesinde kanıtlayabilmek.

Dil kriterine ek olarak, Home Office’in yayınladığı listelerde yer alan 50 üniversitenin birinden Birleşik Krallık’ta Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora’ya denk gelecek bir eğitim tamamlamış olmanız gerekiyor.

Bu rotada ilerlemeden önce son olarak, 12 ay boyunca Birleşik Krallık’ta hayatınızı idame ettirebileceğinize yönelik birikim hesap dökümlerinizi Home Office’e sunmanız gerekiyor.

Son 5 yıl için belirlenen üniversite listesi: https://www.gov.uk/high-potential-individual-visa/eligibility


Vize Süresi & Haklar

Vize süresi mezun olduğunuz dereceye göre değişiklik göstermektedir. Lisans ve yüksek lisans mezunları mezuniyet vizesiyle iki yıla kadar Birleşik Krallık’ta kalıp çalışabilir. Doktora mezunu bireyler için ise bu süre üç yıldır.

Mezun vizenizin bitiminde uzatmaya başvurmanız mümkün değildir. Ancak mezun vizeniz boyunca çalıştığınız kurum/şirket aracılığıyla size en uygun vizeye geçiş yapabilirsiniz.

Bir şirkette iş bularak maaşlı çalışabileceğiniz gibi, kendi işinizi de kurabilir, yönetebilirsiniz.

Aile üyeleriniz/dependantlarınız varsa, siz Elit Mezun rotasına başvururken onlar da sizinle başvuru yapabilir ve Birleşik Krallık’ta sizinle birlikte yaşayabilir. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa aile üyelerinize tanınacak süre sizin oturum bitiş sürenizle aynı olacaktır.


Maliyet

Finans noktasında değerlendirilmeniz gereken 3 ayrı temel konu var:

  1. İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar
    Başvuru sahibi için temel maliyet Home Office tarafından £715 olarak belirlenmiştir.
  2. İngiliz Hükümeti’ne ödenecek sağlık hizmetleri için ek ücret
    Bu ücret kalacağınız her yıl için £624 olarak belirlenmiştir. Örneğin, Doktora mezuniyeti ile 3 yıllık bir vizeye başvuruyorsanız 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Vize başvurunuzu tamamlamak için sağlık ödemesi aşamasını tamamlamanız şarttır.
  3. Hayat idamesine yönelik birikim miktarı
    İlgili ücret Birleşik Krallık’ta kalacağınız süre içerisinde hayatınızı devam ettirip ettiremeyeceğinize yönelik kanıt oluşturmaktadır. Genellikle kişilerden beklenen miktar £1270’dur.Detaylı bilgi ve hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.