Ev Çalışanı Vizesi Başvurusunun Amacı

English

Domestic Worker Visa, işvereninizle birlikte Birleşik Krallık’a seyahat etmenize ve 6 aya kadar Birleşik Krallık’ta kalmanıza ve çalışmanıza olanak tanır. İş vereninizle birlikte Birleşik Krallık’ı ziyaret etmek için vize başvurusunda bulunabilmeniz için işvereninizin evinde en az bir yıldır çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Domestic Worker Visa

Bu vize, ev içi personel için bir ziyaretçi vizesi olarak tanımlanabilir. Bu sebeple Ev İçi Hizmet Çalışanı Vizesine başvuru yaparken, Birleşik Krallık’ta 6 aydan uzun süre kalmayacağınızı göstermeniz bu vizenin temel kriterlerinden biridir. Mevcut kurallar, özellikle ev işçilerinin Birleşik Krallık’a sık ve arka arkaya ziyaretler yaparak ülkede yaşamasını engellemektedir.

Ev çalışanları, işveren ve işverenin ailesi ile ilgili kişisel bakım hizmeti sunan kişilerdir. Bu tür rollere örnek olarak şoförler, dadılar, bakıcılar, aşçılar, temizlikçiler, bahçıvanlar vb. verilebilir.

İngiltere hükümetinin resmi websayfasında yer alan bilgilendirmeye göre, bu vizenin sonuçlanması yaklaşık olarak 3 hafta sürmektedir. Ancak elbette belgelerin kontrolü/uygunluğu/güvenilirliği sorgulanmak istenirse bu süre artabilir.

Domestic-workers

Uygunluk, Temel Kriterler

Vizeyi edinebilmeniz için Home Office tarafından belirlenen temel kriterler mevcut. Örneğin, başvuran kişinin 19 yaşından büyük olması, aldığınız maaşın en az asgari düzeyde olması vb. gibi.

Bu vizeyi alabilmeniz için işvereniniz;

 1. Çoğunlukla Birleşik Krallık dışında yaşayan ve 6 aydan fazla Birleşik Krallık’ta kalmayı düşünmeyen İngiliz vatandaşı ya da;
 2. Birleşik Krallık’a ziyaret için gelen ve 6 aydan fazla kalma niyetinde olmayan yabancı uyruklu biri olmalıdır.

Birleşik Krallık’ta çalışacağınız süre boyunca aldığınız maaşın minimum düzeyi Birleşik Krallık’taki asgari ücret olmalıdır. Bunun için https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates linkini inceleyebilirsiniz.

Vize başvurusunu yaparken aşağıdaki maddeleri kanıtlamanız beklenmektedir.

 • 19 yaşından büyük olduğunuzu;
 • İşvereniniz için en az 1 yıldır işvereninizin evinde çalışıyor olduğunuzu;
 • Birleşik Krallık’a işvereniniz, eşi veya çocuklarıyla seyahat etmeyi planladığınızı;
 • İşvereninizin yaşayacağı Birleşik Krallık’taki bir evde tam zamanlı olarak çalışacağınızı;
 • Birleşik Krallık’tan 6 ayın sonunda veya işvereninizle aynı anda ayrılmayı planladığınızı;
 • Birleşik Krallık’ta kendinizi geçindirebildiğinizi.

 

Maliyet

İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar 516 GBP’dir.

Buna ek olarak, banka hesabınızda Birleşik Krallık’ta bulunduğunuz süre boyunca ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir miktar bulundurmanız da faydalı olacaktır. Bu miktar için Home Office tarafından herhangi bir alt sınır belirlenmemiştir ancak giriş vizeniz başvururken “Birleşik Krallık’ta herhangi bir kamu fonuna ihtiyaç duymayacağınızı” kanıtlamanız beklenmektedir.

Vize Hakları

Bu vizenin size verdiği haklar aşağıda kabaca listelenmiştir.

 • İşvereniniz Birleşik Krallık’ta bulunacağını vaat ettiği süre zarfında başka bir ülkeye kısa bir gezi yaparsa; siz Birleşik Krallık’ta kalmaya devam edebilirsiniz.
 • Yurtdışına seyahat edebilir ve vizeniz devam ettiği takdirde Birleşik Krallık’a dönebilirsiniz
 • Birleşik Krallık’a birlikte geldiğiniz işvereniniz için dahi işinizi değiştiremezsiniz
 • Birleşik Krallık’ta uzun süre yaşayamazsınız
 • Aile üyelerinizi (veya ‘bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri’) Birleşik Krallık’a getiremezsiniz
 • Kamu yardım fonları alamazsınız
Ev Çalışanı Vizesi Başvuru Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin
Hemen Bizimle İletişime Geç!