Geçici Çalışan Vizesi

Global Business Mobility rotası altındaki 5 vizeden biri olan Secondment Worker (Geçici Çalışan Vizesi) Visa ile denizaşırı ülkelerdeki yüksek değerli bir sözleşme veya yatırımın parçası olan işçiler, Birleşik Krallık’ta geçici olarak görevlendirilebiliyor.

Global Business Mobility vizelerinin temel ve en önemli unsurlarından biri, işverenlerin belirli çalışma amaçlarını yerine getirmek için Birleşik Krallık’a gönderecekleri işçilerine sponsor olmayı devam ettirmelerine yönelik olan gereklilik. Puan bazlı işleyen Global İş Serbestiyeti vizesinde, aday bireylerin başvurulan alt kategoriye bağlı olarak 40 ila 60 puan arasında puan toplamaları gerekiyor.

İngiltere hükümetinin resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirme metni uyarınca vizenin sonuçlanması 3 hafta ila 8 hafta arasında değişebiliyor. Ancak elbette belgelerin kontrolü/uygunluğu/güvenilirliği sorgulanmak istenirse bu süre uzayabiliyor.

Secondment Worker vizesi sayesinde denizaşırı istihdam sağlayan bir şirkette yer alan çalışanlar, görev aldıkları şirketin Birleşik Krallık ayağına atanabiliyor. Bu rotaya başvurabilmek için öncelikle Home Office tarafından belirlenmiş sabit koşulları sağlıyor olmanız (örn: başvuran kişinin 18 yaşını doldurmuş olması) gerekiyor. İlgili sabit koşulların yanı sıra Secondment Worker rotası içerisinde tamamlanması zaruri olan üç temel kriter barındırıyor:

Şirket Lisansı

Secondment Worker vizesi altında, Birleşik Krallık’taki şubenin halihazırda Home Office tarafından tanınan lisansa sahip olması başlıca zorunluluklardan biri. Bu sayede şirket çalışanlara sponsor olabiliyor ve istihdam işlemlerini Home Office nezdinde belgelendirerek teyit edebiliyor.

Lisanlandırılmış sirketin işçi alımı için kişiye özel “sponsorluk belgesi” talep etmesi gerekiyor. Bu belge Secondment Worker Visa’nın üç temel koşulundan birini oluşturuyor.

Sponsorluk Belgesi – Certificate of Sponsorship (CoS)

Birleşik Krallık’ta yapacağınız işin Home Office tarafından belirlenen “Uygun Meslekler” listesinde yer alması gerekmekte. Bu nedenle size sponsor olacak şirketin vize başvurunuz için gerekli belgeyi (CoS) sağlaması için ilgili rota doğrultusunda lisanslandırılmış olması şart. Bu listeye dayanarak mesleğinizin kodunu veya mesleğinize yakın olduğunuzu düşündüğünüz meslek kodunu seçmeli, sponsorluk belgesi başvurusu aşamasında bu kodu kullanmalısınız.

Vizenizi değerlendirecek memur belirlenen işi açıklandığı gibi yapmak için gereken becerilere, niteliklere ve deneyime sahip olup olmadığınızı kontrol edecektir. Listede bulunmayan meslekler için Secondment Worker Visa başvurusu talep edilemez.

Uygun Meslekler : https://www.gov.uk/government/publications/global-business-mobility-eligible-occupations-and-codes

Kontrat Düzeni ve Çalışma Süresi

Secondment Worker Visa için en önemli noktalardan biri Birleşik Krallık’taki şirketle kontrat imzalamış olan denizaşırı şirkette en az 12 aydır çalışıyor olmanız koşulu.

Birleşik Krallık’ta sponsorunuz olacak şirketin sizi Secondment Worker Visa bağlamında istihdam yaratabilmesi için imzalanan kontratın minimum £50.000.000 olması gerekmektedir.

Vize Süresi & Haklar

Kalış Süresi Uzatma

Secondment Worker vizesiyle Birleşik Krallık’taki kalış süreniz sponsorluk sertifikanıza göre değişiklik göstermekte. Birleşik Krallık’ta geçirebileçeğiniz maksimum süre ise toplam 2 yıl. Bu süre vizeniz bittiğinde kalış sürenizi uzatmak için uzatma başvurusunda bulunamanız ile elde edilebiliyor. İlk başvurunuzda edineceğiniz 1 yılı yine aynı rota bağlamında başvuru yaparak 1 yıl daha uzatabiliyorsunuz. Ancak tüm bu süreçte aynı kontrat altında ve sizi istihdam eden sponsora çalışmanız gerekiyor. Detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vize Güncelleme Hakkı

Meslek kodunuz değiştiğinde (ancak işvereniniz aynı kaldığı takdirde) vizenizi güncellemeniz beklenmektedir. Vize güncellemesi için ayrı bir başvuru alanı bulunmakta. İşvereniniz Home Office’i konuyla ilgili bilgilendirmekten sorumludur.

Aileniz sizinle Birleşik Krallık’ta yaşayabilir

Eşiniz, evli olmadığınız partneriniz, hemcins partneriniz ve/veya 18 yaş altındaki çocuklarınız “dependant/bağımlı” başvurusu yaparak, sizin vize süreniz boyunca Birleşik Krallık’ta yaşamak için size katılabilir.

Başvuru Süreci Maliyeti

İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar

Home Office tarafından Secondment Worker Visa için 2022 yılına ait başvuru maliyeti £259’dur.

İngiliz Hükümeti’ne ödenecek sağlık hizmetleri için ek ücret

Bu ücret kalacağınız her yıl için 624 GBP olarak belirlenmiştir. Örneğin, 3 yıllık bir vizeye başvuruyorsanız 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Vize başvurunuzu tamamlamak için sağlık ödemesi aşamasını tamamlamanız şarttır.

Birleşik Krallık’ta kendinizi geçindirebileceğinizi gösterebilmek için banka hesabınızda beyan edeceğiniz miktar

Bu miktar minimum 1270 GBP’dir. Eğer aile üyeleriniz de başvuruya dahil oluyorsa 1270 GBP’ye ek olarak; eşiniz/partneriniz için 285£, birinci çocuğunuz için 315£, ek her çocuk için ise 200£ bankada gösterilmelidir.