Geçici Çalışan - Sanat ve Spor Vizesi'nin Amacı

English

Tam Türkçe karşılığı “Geçici Çalışan – Sanatçı ve Sporcu Vizesi” olan Creative and Sporting Visa ile Birleşik Krallık’ta spor ve sanat iş alanlarında geçici olarak çalışma hakkıyla bulunabilirsiniz. Yapacağınız işin nitelikleri, işvereniniz, sizin nitelikleriniz, alacağınız maaş ve kalış süreniz, vizenize başvururken belirlenir, başvuru sürecinde değerlendirme için sunulur. Bu vize tipinin ilk aşamasında size 1 yıla kadar Birleşik Krallık’ta çalışma hakkı tanınır. Bir yılın sonunda belirli şartları sağladığınızda uzatmaya başvurabilirsiniz.

Temporary Worker – Creative and Sporting Visa

Sanat ve Spor vizesi ile Birleşik Krallık ’ta geçici olarak göçmen işçi çalıştırmak için sponsorluk lisansına sahip bir işverenden alacağınız sponsorluk sertifikası ile, size uygun bir iş yapmak için Birleşik Krallık’a gelebilir, burada çalışabilirsiniz.

Bu vize sanat ve spor alanlarında olmak üzere iki farklı rotada değerlendirilir ve vizenizin başarıya sonuçlanması için tamamlamanız gereken kriterler mevcuttur. Örneğin, vize başvurusu yapmadan önce, sponsorluk lisansına sahip bir işverenden iş teklifi ve devamında CoS (Certificate of Sponsorship) yani sponsorluk belgesi almış olmanız gerekmektedir.

İngiltere hükümetinin resmi websitesinde yer alan bilgilendirmeye göre, bu vizenin sonuçlanması yaklaşık olarak 3 hafta sürmektedir. Ancak elbette belgelerin kontrolü/uygunluğu/güvenilirliği sorgulanmak istenirse bu süre artabilir.

artist

Kriterler & Puan Sistemi

Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için gereken temel kriterleri keşfedin!

Vize Süresi & Haklar

Sanat ve spor vizesi ile alabileceğiniz vize sürelerini ve haklarınızı inceleyin!

Maliyet

Vize başvuru ücreti ve ek sağlık ücretleri ile ilgili bilgi alın!

Uygunluk, Temel Kriterler

Bu vize spor ve sanat alanlarında çalışacak kişiler için kısmen ayrı kriterlerde değerlendirilir ancak temelde benzer belgeler ile başvuru sağlanır. Her iki başvuru tipinde de Birleşik Krallık’ta sponsorluk lisanslı olan bir işverenden onaylı “sponsorluk belgesi”, Certificate of Sponsorship (CoS), almış olmanız gerekmektedir. Her iki meslek dalının sponsorluk belgelerinin onayı aşamasında da yapılacak işin niteliğinin ileri düzeyde olması beklenmektedir.

Bir sanatçı ya da sporcu olarak Temporary Worker – Creative and Sporting Visa altında, Birleşik Krallık’ta kısa dönem çalışmak üzere başvuru yapıyorsanız, almanız gereken sponsorluk sertifikası başvurusu işveren şirket tarafından Home Office’e vize başvurusu öncesinde yapılır. Bu sertifikada sizin Birleşik Krallık’ta yapacağınız mesleğin kodu, çalışacağınız zaman dilimi gibi bilgiler yer alacaktır. Bu belgede yazanların gerçekliğinin kanıtlanması sponsorluk sertifikası başvurusu aşamasında talep edilebilir. Eğer bir sanatçıysanız, mesleğinizin “Az Bulunan Meslekler” listesinde olması bu aşamada size avantaj sağlayabilir.

Sporcu olarak bu vize tipine başvuruyorsanız, Birleşik Krallık’taki istihdamınızın söz konusu sporun gelişmesine ve işletilmesine önemli bir katkı sağlamanız beklenmektedir. Ayrıca; size sponsorluk sertifikasını sağlayacak olan işvereninizin ilgili spor dalıyla ilişkili bir “yönetim kurulundan”, governing body, onay alması beklenmektedir. Yönetim kurullarının bulunduğu listeye https://www.gov.uk/guidance/immigration-rules/immigration-rules-appendix-m-sports-governing-bodies bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vize Süresi & Haklar

Kalış Süresi – Uzatma

Birleşik Krallık’taki kalış süreniz koşullara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu süre başlangıçta en fazla 12 ay veya sponsorluk sertifikanızda belirtilen süre + 28 gün olabilir.

Yine koşullara bağlı olarak vizenizi uzatabilirsiniz. Uzatma başvurunuzu yaparken başlangıç vizenizdeki sponsor işvereniniz aynı kalmış olmalıdır. Sanatçı iseniz uzatma süreniz aşağıdakilerden biri olabilir;

  • 12 aya kadar
  • Sponsorluk sertifikanızdaki süre artı 14 gün
  • Kalışınızı maksimum 24 aya çıkarmak için gereken süre

Sporcu iseniz; vizenizi 12 aya kadar veya sponsorluk belgenizdeki süre + 14 güne kadar uzatabilirsiniz.

pexels-snapwire-618612

Ek İş Hakkı – Supplementary Job

Kısa dönem sanatçı ve spor çalışanı vizesi ile ek bir işte çalışma hakkı size sunulur. Sponsorluk sertifikanızda belirtilen meslek ile haftada 20 saate kadar aynı sektörde ve ana işinizle aynı seviyede ikinci bir iş yapabilirsiniz. Veya, “Az Bulunan Meslekler Listesinde” haftada 20 saate kadar başka bir işte çalışabilirsiniz.

Aileniz sizinle Birleşik Krallıkta kalabilir

Eşiniz, evli olmadığınız partneriniz, hemcins partneriniz ve/veya 18 yaş altındaki çocuklarınız “dependant/bağımlı” başvurusu yaparak, sizin vize süreniz boyunca Birleşik Krallık’ta yaşamak için size katılabilir.

Maliyet

Finans noktasında değerlendirilmeniz gereken 3 ayrı temel konu var:

  1. İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar

Başvuru temel maliyeti, her başvuran için 224 GBP olarak belirlenmiştir.

(Kısa süreli vize sahipleri İngiltere içinden bu vizeye başvuru yapamazlar.)
Belirli ülke vatandaşlarının başvuranları için 55 GBP indirim uygulanmaktadır. Türkiye de bu ülkeler arasındadır. Yani yukarıdaki fiyatlardan 55£ düşürerek hesaplama yapabilirsiniz.

  1. İngiliz Hükümeti’ne ödenecek sağlık hizmetleri için ek ücret

Bu ücret kalacağınız her yıl için 624 GBP olarak belirlenmiştir.

  1. Üçüncü madde ise Birleşik Krallık’ta kendinizi geçindirebileceğinizi gösterebilmek için banka hesabınızda beyan edeceğiniz miktardır.

Bu miktar minimum 1270 GBP’dir. Eğer aile üyeleriniz de başvuruya dahil oluyorsa 1270 GBP’ye ek olarak; eşiniz/partneriniz için 285£, birinci çocuğunuz için 315£, ek her çocuk için ise 200£ bankada gösterilmelidir.

Geçici Çalışan – Sanat ve Spor Vizesi Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin
Hemen Bizimle İletişime Geç!