Hizmet Sağlayıcıları Vizesi

Global Business Mobility rotası altındaki 5 vizeden biri olan ve Geçici İşçi rotasındaki sözleşmeli hizmet sağlayıcıları ve bağımsız profesyonel kişilerin yerini alan Service Supplier (Hizmet Sağlayıcıları) Vizesi sayesinde, Birleşik Krallık ticaret taahhüdüne uygun bir hizmet sağlamak için Birleşik Krallık’a gelecek denizaşırı işçiler vize başvurusunda bulunabilecek.

Global Business Mobility vizelerinin temel ve en önemli unsurlarından biri, işverenlerin belirli çalışma amaçlarını yerine getirmek için Birleşik Krallık’a gönderecekleri işçilerine sponsor olmayı devam ettirmelerine yönelik olan gereklilik. Puan bazlı işleyen Global İş Serbestiyeti vizesinde, aday bireylerin başvurulan alt kategoriye bağlı olarak 40 ila 60 puan arasında puan toplamaları gerekiyor.

İngiltere hükümetinin resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirme metni uyarınca vizenin sonuçlanması 3 hafta ila 8 hafta arasında değişebiliyor. Ancak elbette belgelerin kontrolü/uygunluğu/güvenilirliği sorgulanmak istenirse bu süre uzayabiliyor.

Service Supplier vizesi sayesinde denizaşırı istihdam sağlayan bir şirkette yer alan çalışanlar ve yöneticiler, sağlayacakları uluslararası hizmet sayesinde Birleşik Krallık’a atanabiliyor. Bu rotaya başvurabilmek için öncelikle Home Office tarafından belirlenmiş sabit koşulları sağlıyor olmanız (örn: başvuran kişinin 18 yaşını doldurmuş olması) gerekiyor. İlgili sabit koşulların yanı sıra Service Supplier rotası içerisinde tamamlanması zaruri olan üç temel kriter barındırıyor:

Şirket Lisansı

Service Supplier vizesi altında, Birleşik Krallık’taki şirketin halihazırda Home Office tarafından tanınan lisansa sahip olması başlıca zorunluluklardan biri. Bu sayede şirket çalışanlara sponsor olabilir ve istihdam işlemlerini Home Office nezdinde belgelendirerek teyit edebilir. Lisanlandırılmış sirketin işçi alımı için kişiye özel “sponsorluk belgesi” talep etmesi gerekiyor. Bu belge Service Supplier Visa’nın üç temel koşulundan birini oluşturmakta. İlgili belge olmadan yapacağınız başvurular olumsuz sonuçlanacaktır.

Sponsorluk Belgesi – Certificate of Sponsorship (CoS)

Birleşik Krallık’ta yapacağınız işin Home Office tarafından belirlenen “Uygun Meslekler” listesinde yer alması gerekmekte. Bu nedenle size sponsor olacak şirketin vize başvurunuz için gerekli belgeyi (CoS) sağlaması için ilgili rota doğrultusunda lisanslandırılmış olması şart. Bu listeye dayanarak mesleğinizin kodunu veya mesleğinize yakın olduğunuzu düşündüğünüz meslek kodunu seçmeli, sponsorluk belgesi başvurusu aşamasında bu kodu kullanmalısınız. Vizenizi değerlendirecek memur belirlenen işi açıklandığı gibi yapmak için gereken becerilere, niteliklere ve deneyime sahip olup olmadığınızı kontrol edecektir. Eğer işiniz Home Office tarafından belirtilen listede yer almıyorsa farklı gereklilikleri yerine getirerek yine Service Supplier olarak vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Uygun Meslekler : https://www.gov.uk/government/publications/global-business-mobility-eligible-occupations-and-codes

Çalışma Süresi

Service Supplier Visa için bir diğer önemli nokta Birleşik Krallık’taki şirketle uluslararası düzeyde bir hizmet kontratı imzalayan şirketinizde en az 12 aydır aktif olarak çalışıyor olmanız koşuludur.

Vize Süresi & Haklar

Kalış Süresi Uzatma

Service Supplier vizesiyle Birleşik Krallık’taki kalış süreniz sponsorluk sertifikanız ve yapılan iş kontratınıza göre değişiklik göstermekte. Bu sebeple Birleşik Krallık’ta geçirebileçeğiniz maksimum süre ise 6 ilâ 12 ay arasında. Bu 12 aylık süre vizeniz bittiğinde kalış sürenizi uzatmak için uzatma başvurusunda bulunamanız ile elde edilebiliyor. İlk başvurunuzda edineceğiniz 6 ayı yine aynı rota bağlamında başvuru yaparak 6 ay daha uzatabiliyorsunuz. Ancak tüm bu süreçte aynı kontrat altında ve sizi istihdam eden sponsora çalışmanız gerekiyor. Detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vize Güncelleme Hakkı

Meslek kodunuz değiştiğinde (ancak işvereniniz aynı kaldığı takdirde) vizenizi güncellemeniz beklenmektedir. Vize güncellemesi için ayrı bir başvuru alanı bulunmakta. İşvereniniz Home Office’i konuyla ilgili bilgilendirmekten sorumludur.

Aileniz sizinle Birleşik Krallık’ta yaşayabilir

Eşiniz, evli olmadığınız partneriniz, hemcins partneriniz ve/veya 18 yaş altındaki çocuklarınız “dependant/bağımlı” başvurusu yaparak, sizin vize süreniz boyunca Birleşik Krallık’ta yaşamak için size katılabilir.

Başvuru Süreci Maliyet

 İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar

Home Office tarafından Service Supplier Visa için 2022 yılına ait başvuru maliyeti £259’dur.

İngiliz Hükümeti’ne ödenecek sağlık hizmetleri için ek ücret

Bu ücret kalacağınız her yıl için 624 GBP olarak belirlenmiştir. Örneğin, 3 yıllık bir vizeye başvuruyorsanız 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Vize başvurunuzu tamamlamak için sağlık ödemesi aşamasını tamamlamanız şarttır.

Birleşik Krallık’ta kendinizi geçindirebileceğinizi gösterebilmek için banka hesabınızda beyan edeceğiniz miktar

Bu miktar minimum 1270 GBP’dir. Eğer aile üyeleriniz de başvuruya dahil oluyorsa 1270 GBP’ye ek olarak; eşiniz/partneriniz için 285£, birinci çocuğunuz için 315£, ek her çocuk için ise 200£ bankada gösterilmelidir.