İngiltere Bağımlı (Dependent) Vizeleri

English

Bağımlı başvuruları Brexit sonrasında birkaç kategori için tek vize rotası altında toplanmıştır. Bu kategorilere göre Birleşik Krallık’ta katılacağınız aile üyenizin;

  • İngiliz veya İrlanda vatandaşı olması
  • Birleşik Krallık’a yerleşmiş olması (örneğin, süresiz oturum izni almış olması)
  • Türk İş İnsanı veya Türk Çalışan vizesine sahip olması gerekmektedir.

ECAA Rotalarında Bağımlı Vizeleri

Birleşik Krallık’ta, Ankara Antlaşması olarak da bilinen, ECAA Türk İş İnsanı (Turkish Businessperson) veya Türk Çalışan (Turkish Worker) vizeleriyle bulunan birinci dereceden yakın bir aile üyeniz varsa, İngiltere’de yaşamak üzere ona katılabilirsiniz. Bunun için yapacağınız vize başvurusu bağımlı/dependent, başvurusu olarak bilinir.

Bu başvuru eşiniz, evli olmadığınız partneriniz veya 18 yaş altı çocuklarınız için gerçekleştirilebilir. Uygunluk sağlandığı takdirde aile üyeleriniz 5 yıl sonra kalıcı oturuma başvurabilir. Bu rota üzerinde bağımlı oturumu almak için başvuru yapanların, diğer oturum tiplerinden farklı olarak, avantajı ise; bu rotada çocuklar için minimum kazanç gerekliliği bulunmamasıdır.

Bağımlı – Dependent Vizeleri

Başvuruda eşinizin/partnerinizin/çocuğunuzun sizinle olan ilişkisini resmi evraklarla açıklamanız beklenmektedir. Bağımlı başvurularının temelinde kişinin sizinle olan ilişkisinin gerçekliği/doğruluğu sorgulanır. İkinci aşamada ise maddi yükümlülükler ve yerine getirilmesi gereken diğer gereklilikler gelmektedir.

Bağımlı başvuruları Birleşik Krallık içinden veya dışından yapılabilir. Başvurunun yapıldığı lokasyona göre değerlendirme süresi 8 ila 12 hafta arasında değişebilmektedir.

Uygunluk – Temel Kriterler

Başvururken sunmanız gereken belgeler, sağlamanız gereken uygun şartlar başvuru sahibine göre değişebilmektedir. Öncelikle eşiniz veya evli olmadığınız partneriniz için yapılacak başvurularda dikkat etmeniz gereken yönlere dikkat çekeceğiz.

Eşiniz/Partneriniz İçin Bağımlı Vizesi Başvuruları

Eşiniz/partneriniz sizinle Birleşik Krallık’ta yaşamak için başvuru yapıyorsa aşağıdaki maddelerden en az birini kanıtlamalısınız:

  • Birleşik Krallık’ta tanınan bir evliliğiniz / beraberliğiniz var ise;
  • Evli olmadığınız partnerinizle son 2 yıldır birlikte yaşıyor iseniz;
  • Partneriniz olarak başvuracak kişi nişanlınız ise ve Birleşik Krallık’a geldikten sonraki 6 ay içinde evlenecekseniz veya medeni birlikteliğe başvuracaksanız

Eğer yukarıdaki maddelerden biri geçerliyse ve bunu kanıtlayabiliyorsanız eşiniz bağımlı-dependent başvurusunda bulunabilir. Başvuranlar birliktelikleriyle ilgili tüm gereklilikleri karşılayamadıkları takdirde İnsan Hakları gerekçelerini baz alarak da ilerleyebilirler. Bu sebeple beraberliğinizi kanıtlamak adına sunacağınız belgeler duruma ve ilişkinize göre değişiklik gösterebilir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgilendirme ve belge içerikleri için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Beraberliğinizi kanıtlayacak belgelere ek olarak eş/partner bağımlı vizesi başvurusunda bulunan her bireyin aşağıdaki durumları da belgelemesi şarttır.

  • A1 seviyesinde İngilizce bildiğini onaylayan sınav sonucu. Bu testler ve sınav merkezleri Home Office tarafından belirlenmiştir. Herhangi bir sınav sonucu geçerli sayılmamaktadır. Home Office tarafından belirlenen her test merkezinin prosedürleri, ücretleri vs. farklılık gösterebilir. Sonucunuz onaylı ve resmi bir merkezden alındığı ve A1 seviyesinde olduğunuz kanıtlandığı sürece belgenizi vize başvurunuz için kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda sınava girmeniz gerekmeyebilir, ancak İngilizce bilginizin yeterliliğinin ispatlanması temel bir şarttır.
  • Başvuru sahibinin maddi olarak Birleşik Krallık’ta geçinebileceğini gösteren evraklar. Bağımlı/dependent başvurusu yapan partnerinizin ve sizin yıllık gelirinin minimum 18.600£ olduğunu belgelerle ispatlamanız beklenmektedir. Bu belgelere örnek olarak; Birleşik Krallık’ta yaşayan partnerin maaş bordroları, vergi beyannameleri vb. gösterilebilir. Bunlara ek olarak 16.000£ ve üzeri birikimleriniz, emekli maaşınız, kira gelirleriniz de yıllık gelir olarak beyan edilebilir.

 

21 Yaş Altı Çocuklarınızın İçin Bağımlı Vizesi Başvuruları

21 yaş altı çocuklarınızın Birleşik Krallık’ta sizinle yaşaması için başvuru yapabilirsiniz. Bu başvurular Birleşik Krallık içinden veya ülke dışından gerçekleştirilebilir. Her iki seçenekte de başvuru için çevrimiçi (online) bir form doldurmanız ve destekleyici belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Çocuklarınızın başvurusu için önem arz eden ve kanıtlanması gereken unsurlar bulunmakta. Eğer çocuğun diğer ebeveyni bu başvuruya dahil değilse velayetin tamamen sizde olduğunu, Birleşik Krallık’ta bulunmayan ebeveynin izninin olduğunu yazılı olarak ispat etmeniz gerekmektedir. Eğer çocuğun diğer ebeveyni de aynı anda bağımlı/dependent başvurusunda bulunuyorsa bununla ilgili bir belge sunmanız gerekmez.

Detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Bağımlı Vizesi Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin
Hemen Bizimle İletişime Geç!