Kıdemli veya Profesyonel Çalışan Vizesi

Global Business Mobility rotası altındaki 5 vizeden biri olan Senior and Specialist Worker Visa (Kıdemli veya Profesyonel Çalışan Vizesi), Birleşik Krallık’ta faaliyet göstermek isteyen denizaşırı menşeili şirketlerin, üst düzey yönetici ve uzman çalışanlarını görevlendirebilmesine imkan tanıyor. Bu vize tipinde Birleşik Krallık’taki şirketin ticari faaliyetine başlamış ve aktif olarak devam ediyor olması gerekiyor.

Global Business Mobility vizelerinin temel ve en önemli unsurlarından biri, işverenlerin belirli çalışma amaçlarını yerine getirmek için Birleşik Krallık’a gönderecekleri işçilerine sponsor olmayı devam ettirmelerine yönelik olan gereklilik. Puan bazlı işleyen Global İş Serbestiyeti vizesinde, aday bireylerin başvurulan alt kategoriye bağlı olarak 40 ila 60 puan arasında puan toplamaları gerekiyor.

İngiltere hükümetinin resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirme metni uyarınca vizenin sonuçlanması 3 hafta ila 8 hafta arasında değişebiliyor. Ancak elbette belgelerin kontrolü/uygunluğu/güvenilirliği sorgulanmak istenirse bu süre uzayabiliyor.

Şirket İçi Transfer (Intra-Company) rotasının yerini alan Senior and Specialist Worker Visa sayesinde denizaşırı istihdam sağlayan bir şirkette yer alan üst düzey yöneticiler veya uzman çalışanlar, görev aldıkları şirketin Birleşik Krallık ayağına atanabiliyor. Bu rotaya başvurabilmek için öncelikle Home Office tarafından belirlenmiş sabit koşulları sağlıyor olmanız (örn: başvuran kişinin 18 yaşını doldurmuş olması) gerekiyor. İlgili sabit koşulların yanı sıra Senior and Specialist Worker Visa içerisinde tamamlanması zaruri olan üç temel kriter barındırıyor:

Şirket Lisanslandırması

Birleşik Krallık’ta bulunan şirketinizin ülke dışından birini işe alabilmesi için öncelikli olarak sponsor lisansına sahip olması yani lisanslandırılması gerekmekte. Bu sayede şirket çalışanlara sponsor olabilir ve istihdam işlemlerini Home Office nezdinde belgelendirerek teyit edebiliyor. Şirket lisanslandırılması ardından işçi alımı için şirketinizin kişiye özel “sponsorluk belgesi” talep etmesi gerekiyor. Bu belge Senior and Specialist Worker Visa’nın üç temel koşulundan birini oluşturmakta.

Sponsorluk Belgesi – Certificate of Sponsorship (CoS)

Birleşik Krallık’ta yapacağınız işin Home Office tarafından belirlenen “Uygun Meslekler” listesinde yer alması gerekmektedir. Bu nedenle size sponsor olacak şirketin vize başvurunuz için gerekli belgeyi (CoS) sağlaması için ilgili rota doğrultusunda lisanslandırılmış olması şarttır. Bu listeye dayanarak mesleğinizin kodunu veya mesleğinize yakın olduğunuzu düşündüğünüz meslek kodunu seçmeli, sponsorluk belgesi başvurusu aşamasında bu kodu kullanmalısınız.

Vizenizi değerlendirecek memur belirlenen işi açıklandığı gibi yapmak için gereken becerilere, niteliklere ve deneyime sahip olup olmadığınızı kontrol edecektir. Listede bulunmayan meslekler için Senior and Specialist Worker Visa başvuru talep edilemez.

Uygun Meslekler : https://www.gov.uk/government/publications/global-business- mobility-eligible-occupations-and-codes

Şirketiniz bu sponsorluk belgesi için başvuru yaparken değerlendirme aşamasında sizin bu şirket için Birleşik Krallık öncesinde de çalıştığınızı kanıtlamak durumunda kalabilir. Bu başvurduğunuz rotaya ve maaş skalanıza göre değişiklik gösterir. Ayrıntılı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Şirket Yönetimi ve Maaş Düzeyi

Birleşik Krallık’ta kurmuş olduğunuz veya kuracağınız şirketin ana şirket olması gerekmekte. Birleşik Krallık’ta faaliyetlerini sürdüreceğiniz şirket Türkiye’de halihazırda çalışmakta olduğunuz şirketten başka bir alanda veya bağımsız şekilde hareket edemez. Şirketler arasındaki organik bağa ek olarak Birleşik Krallık’ta sponsor olacak şirketin Senior and Specialist Worker Visa bağlamında istihdam edeceği denizaşırı işçilerine yıllık minimum £42,400 olacak şekilde maaş vermesi ise zorunluluklardan bir diğeri. Senior and Specialist Worker Visa için en önemli koşullardan biri Türkiye’deki şirket içinde en azından 12 aydır çalışıyor olmanız koşuludur. Ancak sponsorunuz yılda £73.900 veya daha fazla kazanç elde edeceğiniz bir iş imkânı sunuyorsa, bu süre şartı aranmamakta.

Vize Süresi & Haklar

Kalış Süresi Uzatma

Senior and Specialist Worker vizesiyle Birleşik Krallık’taki kalış süreniz sponsorluk sertifikanız ve kazandığınız ücrete göre değişiklik göstermekte. Sponsorluğunuzla birlikte eğer yıllık brüt kazancınız 42,400 GBP’den fazlaysa 5 yıla, eğer yıllık brüt kazancınız 73,900 GBP’den fazlaysa 9 yıla kadar Birleşik Krallık’ta bulunabilirsiniz. Ancak maksimum oturum süresini doldurduktan sonra uzatma için başvuruda bulunamazsınız. Senior and Specialist Worker vizesi kalıcı oturum (Indefinite Leave to Remain) başvurusu yapmanıza olanak tanımaz. Ancak başka bir vize tipine, örneğin Skilled Worker, geçiş yaparak Birleşik Krallık’taki 5 yılınızın sonunda kalıcı oturuma başvurabilirsiniz. Detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vize Güncelleme Hakkı

Meslek kodunuz değiştiğinde (ancak işvereniniz aynı kaldığı takdirde) vizenizi güncellemeniz beklenmektedir. Vize güncellemesi için ayrı bir başvuru alanı bulunmakta. İşvereniniz Home Office’i konuyla ilgili bilgilendirmekten sorumludur.

Aileniz sizinle Birleşik Krallıkta yaşayabilir

Eşiniz, evli olmadığınız partneriniz, hemcins partneriniz ve/veya 18 yaş altındaki çocuklarınız “dependant/bağımlı” başvurusu yaparak, sizin vize süreniz boyunca Birleşik Krallık’ta yaşamak için size katılabilir.

Başvuru Süreci Maliyet

İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar

Home Office tarafından Senior and Specialist Worker Visa için 2022 yılına ait başvuru maliyeti £259’dur.

İngiliz Hükümeti’ne ödenecek sağlık hizmetleri için ek ücret

Bu ücret kalacağınız her yıl için 624 GBP olarak belirlenmiştir. Örneğin, 3 yıllık bir vizeye başvuruyorsanız 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Vize başvurunuzu tamamlamak için sağlık ödemesi aşamasını tamamlamanız şarttır.

Birleşik Krallık’ta kendinizi geçindirebileceğinizi gösterebilmek için banka hesabınızda beyan edeceğiniz miktar

Bu miktar minimum 1270 GBP’dir. Eğer aile üyeleriniz de başvuruya dahil oluyorsa 1270 GBP’ye ek olarak; eşiniz/partneriniz için 285£, birinci çocuğunuz için 315£, ek her çocuk için ise 200£ bankada gösterilmelidir.