Mevsimlik Çalışan Vizesi'nin Amacı

English

Seasonal Worker vize, Birleşik Krallık’ta geçici olarak çalışmanıza ve yaşamanıza olanak tanır. Bu rota, İngiltere’de gıda bahçeciliği alanında iş verecek bir sponsorla çalışacak bireyler içindir. İlgili sektörde vize başvurusu öncesinde anlaştığınız kurum/şirket aracılığıyla geçici olarak Birleşik Krallık’ta çalışabilir ve yaşayabilirsiniz. Yapacağınız işin nitelikleri, işvereniniz, sizin nitelikleriniz, alacağınız maaş ve kalış süreniz, vizenize başvururken sponsorluk sertifikası ile belirlenir, başvuru sürecinde değerlendirme için sunulur. Bu vize ile Birleşik Krallık’ta kalabileceğiniz/çalışabileceğiniz süre 6 aya kadardır.

Temporary Worker – Seasonal Worker Visa

“Mevsimlik iş” mevsime veya yılın zamanına göre değişiklik gösteren istihdam anlamına gelir. Dolayısıyla, Mevsimlik Çalışan vizesi ile geçici olarak göçmen işçi çalıştırmak için sponsorluk lisansına sahip bir işverenden alacağınız sponsorluk sertifikası ile, size uygun bir iş yapmak için Birleşik Krallık’a gelebilir, burada çalışabilirsiniz. Vize başvurusu yapmadan önce sizi Birleşik Krallık’ta istihdam edecek bir şirketten/kurumdan bu sponsorluk sertifikasını almış olmanız gerekmektedir.

Başvuru yapan her bireyin 18 yaşını doldurmuş olması şarttır. İlgili vize başvuru rehberine “gıda bahçeciliği” (edible horticulture) sektörü aşağıdaki besinleri yetiştirmeyi içermektedir:

  • Korunaklı sebze yetiştiriciliği – sera sistemlerinde yetişen sebzeler
  • Tarla sebzeleri – tarlada yetişen sebzeler, otlar, yapraklı salata sebzeleri ve patatesler dahil açık havada yetiştirilenler
  • Yumuşak meyveler – çilek, ahududu, kuşüzümü, yabanmersini ve tüm kaburga ve rubus türleri gibi açık havada veya örtü altında yetiştirilenler (örneğin, seralarda veya politünellerde)
  • Meyve bahçeleri – elma, erik, kiraz ve kayısı gibi meyve veren ağaçlar
  • Asma ve sarmaşıklar – şerbetçiotu veya üzüm gibi
  • Mantarlar
seasonal worker

Eğer yukarıda sıralanan gıdaların yetiştiriciliğinde uzmanlığınız/deneyiminiz/eğitiminiz mevcutsa ilgili sektörde bir iş bularak bu vizeye başvurmanız mümkündür. İngiltere hükümetinin resmi websitesinde yer alan bilgilendirmeye göre, bu vizenin sonuçlanması yaklaşık olarak 3 hafta sürmektedir. Ancak elbette belgelerin kontrolü/uygunluğu/güvenilirliği sorgulanmak istenirse bu süre artabilir.

Uygunluk, Temel Kriterler

Bu vize başvurusunun en önemli temel kriteri Birleşik Krallık’ta mevsimlik çalışanlar için sponsorluk lisansı olan bir işverenden onaylı “sponsorluk belgesi”, Certificate of Sponsorship (CoS), almış olmanızdır. Bu sertifikayı işvereniniz sizin için yapacaktır. Bu belge vize başvuru gününüzden önceki 3 ay içerisinde alınmış olmalıdır.

Vize Süresi & Haklar

Kalış Süresi

Geçici Mevsimlik Çalışan vizesi ile 12 ay içinde Birleşik Krallık’ta geçirebileceğiniz maksimum süre 6 aydır. Sponsorluk sertifikanızı sağlayan işvereniniz size “çoklu giriş sertifikası” başvurusunda bulunabilir. Bu durumda Birleşik Krallık’a kalış süreniz 1 yıl içinde 6 ayı geçmeyecek şekilde birden fazla kez giriş yapabilirsiniz. Mevcut vizeniz bittikten sonra uzatmaya başvurmanız veya başka bir vizeye geçiş yapmanız mümkün değildir.

Maliyet

Finans noktasında değerlendirilmeniz gereken 2 ayrı temel konu var:

  1. İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar

Başvuru temel maliyeti, her başvuran için 224 GBP olarak belirlenmiştir.
(Kısa süreli vize sahipleri İngiltere içinden bu vizeye başvuru yapamazlar.)
Belirli ülke vatandaşlarının başvuranları için 55 GBP indirim uygulanmaktadır. Türkiye de bu ülkeler arasındadır. Yani yukarıdaki fiyatlardan 55£ düşürerek hesaplama yapabilirsiniz.

  1. İkinci madde ise Birleşik Krallık’ta kendinizi geçindirebileceğinizi gösterebilmek için banka hesabınızda beyan edeceğiniz miktardır.

Bu miktar minimum 1270 GBP’dir ve banka hesabınızda vize başvuru gününden önceki 28 gün boyunca duruyor olmalıdır. Ancak size sponsorluk sertifikasını sağlayan işvereniniz yaşam giderlerinizi de karşılayacağını sponsorluk sertifikasında beyan ederse, banka hesabınızda bu parayı göstermekten muaf olabilirsiniz.

Mevsimlik Çalışan Vizesi Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin
Hemen Bizimle İletişime Geç!