Graduate - Mezun Rotası

English

Graduate Route – Mezun Rotası Vize Başvurusunun Amacı

Bu rota, Birleşik Krallık’ta lisans veya lisansüstü bir eğitimi başarıyla tamamlayarak mezun olan ve burada çalışmak, iş aramak isteyen yabancı öğrenciler içindir. Başvurabilmeniz için eğitiminizi Birleşik Krallık’ta kaydı bulunan bir yüksek öğretim kurumundan almış olmanız beklenmektedir. Başvuru yapabilmeniz için geçerli son vizenizin “öğrenci” vizesi olması bir şarttır.

ryan-hoffman-ijhzqAm3N1Y-unsplash

Kriterler & Puan Sistemi

Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için gereken temel kriterleri keşfedin!

Vize Süresi & Haklar

Mezun Rotası ile elde edeceğiniz haklarınızı inceleyin!

Maliyet

Vize başvuru ücreti ve ek sağlık ücretleri ile ilgili bilgi alın!
Mezun Vize Rotası

Geçerli öğrenci vizeniz ile kayıt olduğunuz lisans veya lisansüstü eğitiminizi tamamladığınız takdirde Birleşik Krallık’ta iki yıl süreyle çalışmak üzere mezun rotasına başvurabilirsiniz. Lisans ve master mezunu öğrenciler iki yıl, doktora mezunu öğrenciler ise üç yıla kadar ülkede kalma hakkı edinebilirler. Bu süre içerisinde becerilerinize, eğitiminize ve deneyiminize paralel iş arayabilir, bulduğunuz işlerde çalışabilirsiniz.

Bu rota ile uzun süreli bir oturum başvurusunda bulunmanız mümkün değildir. Ancak kendinize uygun bir iş bulduğunuz takdirde Nitelikli Çalışan Vizesine geçiş yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiler için Skilled Worker/Nitelikli Çalışan Vizesi sayfamızı inceleyebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mezun vizesini öğrenci vizenizin bir devamı gibi düşünebilirsiniz ancak elbette Home Office’e bunun için başvuru yapmanız şarttır.

Uygunluk, Temel Kriterler

Home Office tarafından yapılan mevcut açıklamaya göre, mezun rotası Brexit sonrası şekillenen çoğu vize tipi gibi puan bazlı bir değerlendirme sistemine sahip. Aşağıdaki tabloya göre toplam 70 puan almanız beklenmektedir.

 

Puan tipi Gereklilikler Puanlar
Birleşik Krallık’taki bir yüksek öğretim kurumundan mezun olmuş olmak • Eğitimi başarılıyla tamamlama şartı

• Yeterlilik şartı

•Birleşik Krallık’ta eğitim almış olmak

70

 

 • Eğitimi Başarıyla Tamamlama Şartı

Mezun vizesine başvururken, geçerli vizenizin bir öğrenci vizesi olması beklenmektedir, bu durumda size öğrenci vizeniz için sponsor olmuş (eğitiminizi tamamladığınız) yüksek öğretim kurumunda kaydınızın olması şarttır. Öğrenci sponsorunuz (eğitim kurumu) başarılı bir şekilde mezun olduğunuzda Home Office’e durumunuzu bildirmelidir.

 • Yeterlilik Şartı

Birleşik Krallık’taki bir eğitim kurumundan lisans, yüksek lisans veya doktora derecesi ile mezun olduysanız/olacaksanız yeterlilik şartını tamamlamış sayılırsınız. Mezuniyetiniz, mezun rotasına başvurmadan hemen önce tamamlanmış olmalıdır. Bu üç mezuniyet derecesine ek olarak geçerliliği sayılan bazı eğitimler de bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Birleşik Krallık’ta Eğitim Almış Olmak

Öğrenci vizesi almış olduğunuz eğitim kurumunda ve bölümünde gerekli minimum süreyi Birleşik Krallık’ta tamamlamış olmalısınız. Detaylar için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

 

Eğitimin Toplam Süresi Gereken Kalma Süresi
Eğitim 12 ay veya 12 aydan az ise Tüm eğitim süresi boyunca
Eğitim 12 aydan uzun ise En az 12 ay

 

Ocak 2020 ve Eylül 2021 arasında, Covid-19 sebebiyle ülke dışında uzaktan eğitim almak durumunda kalan öğrenciler için istisnai kurallar bulunmaktadır. Bu durum mezun vizesine başvurmanıza engel değildir. Eğer mezuniyetiniz hala gerçekleşmediyse ve belirtilen tarih aralığında Birleşik Krallık’ta fiziken eğitimininize katılamadıysanız detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Vize Süresi & Haklar
 • Vize süresi mezun olduğunuz dereceye göre değişiklik göstermektedir. Lisans ve yüksek lisans mezunları mezuniyet vizesiyle iki yıla kadar Birleşik Krallık’ta kalıp çalışabilir. Doktora mezunu bireyler için ise bu süre üç yıldır.
 • Mezun vizenizin bitiminde uzatmaya başvurmanız mümkün değildir. Ancak mezun vizeniz boyunca çalıştığınız kurum/şirket aracılığıyla size en uygun vizeye geçiş yapabilirsiniz.
 • Bir şirkette iş bularak maaşlı çalışabileceğiniz gibi, kendi işinizi de kurabilir, yönetebilirsiniz.

 

 • Birleşik Krallık’ta halihazırda sizinle bulunan aile üyeleriniz/dependantlarınız varsa, siz mezun rotasına başvururken onlar da sizinle başvuru yapabilir, Birleşik Krallık’ta kalmaya devam edebilirler. Ancak Birleşik Krallık dışından bir aile üyesi için başvuru yapmak mümkün değildir.

 

Maliyet

Finans noktasında değerlendirilmeniz gereken 2 ayrı temel konu var:

 1. İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar
  Başvuru temel maliyeti başvuru sahibi için 700£ olarak belirlenmiştir.
 2. İngiliz Hükümeti’ne ödenecek sağlık hizmetleri için ek ücret
  Bu ücret kalacağınız her yıl için 624 GBP olarak belirlenmiştir. Örneğin, 3 yıllık bir vizeye başvuruyorsanız 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Vize başvurunuzu tamamlamak için sağlık ödemesi aşamasını tamamlamanız şarttır.