Sağlık Çalışanı Vizesi'nin Amacı

  English

Tam çevirisi Sağlık ve Bakım Çalışanı vizesi olan Health and Care Worker Visa, tıp/sağlık profesyonellerinin, NHS (National Health Service), NHS sağlayıcısı kurumlar ile veya yetişkin sosyal bakımı alanında uygun bir iş yapmaları için Birleşik Krallık’a gelmelerine ve burada çalışarak yaşamalarına olanak tanır. Sağlık Çalışanı Vizesi, Skilled Worker, yani Nitelikli Çalışan Vizesinin bir parçasıdır; dolayısıyla bu rotada başvurmak isteyen bireylerin Skilled Worker vize gereksinimlerini de bir noktaya kadar karşılamaları beklenmektedir.

Health and Care Worker Visa

Sağlık Çalışanı Vizesinin hedefinde belirli bir standarda göre eğitilmiş ve iyi çalışma İngilizcesi olan nitelikli doktorlar, hemşireler ve yardımcı sağlık profesyonelleri yer almaktadır. Vizenin kapsamı sosyal bakım sektöründe çalışan uygun kişileri içerecek şekilde 2020 yılında güncellenmiştir.

Bu vize tipi Skilled Worker vizenin bir alt koludur ve spesifik olarak sağlık sektörü çalışanları için uygundur. Skilled Worker vize, 31 Aralık 2020 sonrası yaşanan Brexit sürecinden itibaren Tier 2 (Genel) çalışma vizesinin yerini almıştır ve puan sistemine dayalı bir vizedir. Kabaca açıklamak gerekirse, bu vizeyi alabilmeniz için tamamlamanız gereken kriterler ve bu kriterlere bağlı olarak elde etmeniz gereken puanlar var.

Bu sebeple, tıpkı Skilled Worker vize başvurusunda olduğu gibi, başvuru öncesinde ilgili sektörde aktif, sponsorluk lisansına sahip bir kurumdan iş teklifi ve akabinde Sponsorluk Sertifikası (Certificate of Sponsorship) almış olmanız beklenmektedir.

İngiltere hükümetinin resmi websitesinde yer alan bilgilendirmeye göre, bu vizenin sonuçlanması yaklaşık olarak 3 hafta sürmektedir. Ancak elbette belgelerin kontrolü/uygunluğu/güvenilirliği sorgulanmak istenirse bu süre artabilir.

Uygunluk, Temel Kriterler

Vizeyi edinebilmeniz için Home Office tarafından belirlenen temel kriterler mevcut. Örneğin, başvuran kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, B1 düzeyinde İngilizce biliyor olması, yapılacak iş için belirlenen minimum maaşın altında çalışmaması vb.

Sağlık ve bakım çalışanı vizesi İngiltere

İngilizce Yeterliliği

Sponsorluk Belgesi

Uygun Meslekler

 • İngilizceyi okuyabildiğinizi, yazabildiğinizi, konuşabildiğinizi ve anlayabildiğinizi en azından Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) ölçeğinde B1 seviyesine kadar kanıtlamalısınız. Health and Care Worker vize için belirlenen sınavların adı sınav merkezine göre değişebiliyor. Her test merkezinin prosedürleri, ücretleri vs. farklı olabilir ancak sonucunuz onaylı ve resmi bir merkezden alındığı ve B1 seviyesinde olduğunuz kanıtlandığı sürece sonucunuzu vize başvurunuz için kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda sınava girmeniz gerekmeyebilir, ancak İngilizce bilginizin yeterliliğinin ispatlanması temel bir şarttır.
  Doktor, diş hekimi, hemşire veya ebe iseniz ve
  İlgili meslek kuruluşu tarafından kabul edilen bir İngilizce Dil değerlendirmesini zaten geçtiyseniz, İngilizce bilginizi kanıtlamanıza gerek yoktur.
 • Home Office ve NHS tarafından lisanslandırılmış / onaylanmış bir kurumla çalışacak olmanız temel şartlardan biridir. Bunun sebebi ise, işvereninizin sizin için özel bir “sponsorluk belgesi” hazırlama zorunluluğu. Bu sponsorluk belgesi olmadan vize başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır. İş verecek kurum bu belgeye sahip değilse de sizin için ayrıca bu çalışmayı tamamlayabilir ve lisans aldıktan sonra size sponsorluk belgesini temin edebilir.
 • Yapacağınız işin “Uygun Meslekler” (Eligible Occupations) veya “Az Bulunan” (Shortage Occupation) listelerinde yer alması gerekmektedir. Birleşik Krallık Hükümeti’nin ilgili sayfasında, sağlık çalışanları için bu meslekler yer almaktadır.

 

İlgili gov.uk web sayfası: https://www.gov.uk/health-care-worker-visa/your-job

Skilled Worker Vize –  Uygun Meslekler: https://www.gov.uk/government/publications/skilled-worker-visa-eligible-occupations/skilled-worker-visa-eligible-occupations-and-codes

Skilled Worker Vize – Az Bulunan Meslekler:  https://www.gov.uk/government/publications/skilled-worker-visa-shortage-occupations/skilled-worker-visa-shortage-occupations

Size en uygun meslek kodu belirlenmeli ve sponsor lisansı başvurunuz bu meslek koduyla yapılmalıdır.

 • Her meslek kodu için belirlenen minimum düzeyde bir maaş ücreti Home Office tarafından belirlenmiştir. Maaşınıza göre alacağınız puan değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgilendirme için bizlere ulaşabilirsiniz.

Puan Sistemi

Health and Care vize, Skilled Worker vizenin bir alt kolu olduğundan başvuru için belirlenen kriterlerden toplamda 70 puan elde etmiş olmanız gerekmektedir. Bu 70 puanın 50’si başvurabilmeniz için mutlaka tamamlamanız gereken maddelerden elde edilmekte. Ayrıntılar için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Maddeler Değişken mi? Puanlar
Sponsor lisansı olan bir kurumdan iş teklifi almak Hayır 20
Uygun meslekler listesinden bir iş seçmek Hayır 20
B1 düzeyinde İngilizce bilmek Hayır 10
Minimum £20,480 maaş Evet 0
£23,040 – £25,599 aralığında maaş Evet 10
£25,600 veya üstü maaş Evet 20
Az bulunan meslekler listesinde bulunan bir iş seçmek Evet 20
Eğitim düzeyi: İlgili meslekte Doktora sahibi olmak Evet 10
Eğitim düzeyi: STEM* alanlarında Doktora sahibi olmak Evet 20
STEM*: (science, technology, engineering and mathematics) Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik

 

Değişken olmayan maddeler tamamlanması gereken, zorunlu maddelerdir. Değişkenlik gösterebilen kriterler ise alacağınız maaşa ve eğitim düzeyinize, mesleğinize göre değişiklik göstermektedir.

Vize Süresi & Haklar

Kalış Süresi – Uzatma

Birleşik Krallık’ta Sağlık Çalışanı vizesiyle kalış süreniz 1 ila 5 yıl arasında değişiklik gösterebilir. Vizeniz bittiğinde kalış sürenizi uzatmak için uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Uzatma başvurusunda bulunabilmeniz için aşağıdaki üç maddenin de geçerli olması gerekir:

 • Başlangıç vizenizi alırken beyan ettiğiniz işi yapıyor olmanız
 • Başlangıç vizenizde beyan ettiğiniz meslek koduna bağlı kalmış olmanız
 • Mevcut sponsorluk sertifikanızı (CoS) size veren işvereninizle çalışıyor olmanız
 • Belirlenen maaş kriterlerini uzatma başvurusu sırasında da karşılıyor olmanız
healthcare

Ek İş Hakkı – Supplementary Job

Health and Care vize ile ek bir işte çalışma hakkı size sunulmaktadır. Esas işinizin çalışma saatleriyle çakışmayacak şekilde maksimum 20 saat ek bir işte çalışabilirsiniz. Ek işiniz mevcut işinizdeki veya “Az Bulunan Meslekler” listesindeki bir meslek koduyla uyuşmalı.

Sağlık ve Eğitim alanlarındaki Az Bulunan Meslekler Listesine ulaşmak için: https://www.gov.uk/government/publications/skilled-worker-visa-shortage-occupations-for-health-and-education/skilled-worker-visa-shortage-occupations-for-healthcare-and-education

Vize Güncelleme Hakkı

Meslek veya işvereniniz değiştiğinde vizenizi güncellemeniz beklenmektedir. Vize güncellemesi için ayrı bir başvuru alanı bulunmakta. Aşağıdaki durumlarda, mevcut Sağlık Çalışanı vizenizi güncellemelisiniz.

 • Yaptığınız işi değiştirmek istiyorsanız ve yeni işiniz için farklı bir işvereniniz olacaksa;
 • Mevcut işinizin meslek kodu değişiyorsa ve herhangi bir lisansüstü eğitim programında değilseniz;
 • Az bulunan meslek listesindeki bir işi, bu listede olmayan bir iş için bırakacaksanız;
 • Haftalık 20 saatten fazla olacak şekilde farklı bir meslek koduyla ikinci bir işte çalışacaksanız.
  Bu başvurunuzu sıfırdan bir başvuru gibi düşünebilirsiniz, bu sebeple bu vize güncellemesini yaparken tüm uygunluk kriterlerini (örneğin sponsorluk sertifikası, maaş kriterleri vb.) sağlamanız beklenmektedir. İkinci işte çalışmanız onaylanırsa her iki işte de çalışabilmeniz için size yeni bir vize basılacaktır.

Maliyet

Finans noktasında değerlendirilmeniz gereken 2 ayrı temel konu var:

 1. İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar

Başvuru temel maliyeti, başvurunun ne kadar süreyle yapıldığına bağlı olarak kişi başı 232 GBP ile 464 GBP arasında değişir. Belirlenen bu vize ücreti sağlık çalışanlarına özel olarak uygulanan indirimli ücrettir. Ayrıca Sağlık Çalışanı vizesi altında başvuru yapanlar, Skilled Worker vize başvurusunun aksine, Immigration Health Surcharge, yani sağlık hizmetleri ek ücretinden de muaftır.
(Kısa süreli vize sahipleri İngiltere içinden bu vizeye başvuru yapamazlar.)
Belirli ülke vatandaşlarının başvuranları için 55 GBP indirim uygulanmaktadır. Türkiye de bu ülkeler arasındadır. Yani yukarıdaki fiyatlardan 55£ düşürerek hesaplama yapabilirsiniz.

 1. İkinci madde ise Birleşik Krallık’ta kendinizi geçindirebileceğinizi gösterebilmek için banka hesabınızda beyan edeceğiniz miktardır.

Bu miktar minimum 1270 GBP’dir. Eğer aile üyeleriniz de başvuruya dahil oluyorsa 1270 GBP’ye ek olarak; eşiniz/partneriniz için 285£, birinci çocuğunuz için 315£, ek her çocuk için ise 200£ bankada gösterilmelidir.

Sağlık Çalışanı Vizesi Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin Hemen Bizimle İletişime Geç!