Yabancı Şirket Temsilcisi Vizesi'nin Amacı

Birleşik Krallık dışında bir işletmenin, Birleşik Krallık’ta temsilciğini yapmak üzere bir şubesini veya bayisini kurmak ve yönetmek üzere bu vize tipine başvurabilirsiniz. Başvuru gününde 18 yaşından büyük olan herkes başvuru yapabilir ancak elbette uygunluk kriterleri mevcut. Birleşik Krallık’ta tescilli bir şube veya yüzde yüz iştirak kurmayı ve işletmeyi planlayan, aktif ticaret yapan bir Birleşik Krallık dışı işletmenin kıdemli çalışanları bu vizeye başvurabilirler.

İşletme, Birleşik Krallık dışında genel merkez ve esas iş yerine sahip olmalı ve bunu sürdürme niyetinde olmalıdır. Yani, bu işletmenin ana merkezi/temsilciliği Birleşik Krallık’ta kayıtlı olmamalıdır. İşletmenin Birleşik Krallık’ta başka bir faal şubesi, yan kuruluşu veya temsilcisi olmamalıdır. Başvurunun yegâne amacı Birleşik Krallık dışındaki, kar eden mevcut bir işletmeyi Birleşik Krallık sınırları içinde temsil edecek bireyler aracılığıyla yetkili bir kurum yaratmaktır.

Bu vize iki rotada değerlendirilir:

İşletme Temsilcisi

Ana vatandaki işletmenin kayıtlı bir şubesini veya yüzde yüz ortaklığını yöneterek Birleşik Krallık’ta bir ticari varlık oluşturmak üzere atanmış kıdemli bir çalışan için;

Medya Temsilcisi

Yurtdışına bağlı bir gazete, haber ajansı veya yayın kuruluşu tarafından istihdam edilen ve Birleşik Krallık’ta bu kuruluş için uzun vadeli görevlendirilen bir medya çalışanı için.

Birleşik Krallık dışından yapılan başvuruların değerlendirilmesi yaklaşık 3 hafta;

Birleşik Krallık içinden yapılan başvuruların değerlendirme süresi ise 8 haftadır.

Uygunluk ve Temel Kriterler

31 Aralık 2020 tarihli Brexit sonrası şekillenen diğer vize rotalarının aksine, İşletme Temsilciliği vizesi için puana dayalı bir değerlendirme sistemi bulunmuyor. Ancak elbette uygunluğunuzu ispatlamak için sunmanız gereken kritik belgeler bulunuyor. Bunları dört ana başlıkta inceleyeceğiz.

İngilizce Bilmek

İngilizceyi Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) ölçeğinde en az A1 seviyesinde bildiğinizi kanıtlamalısınız. Bu vize tipi için belirlenen sınavların adı sınav merkezine göre değişebiliyor. Her test merkezinin prosedürleri, ücretleri vs. farklı olabilir ancak sonucunuz onaylı ve resmi bir merkezden alındığı ve A1 seviyesinde olduğunuz kanıtlandığı sürece sonucunuzu vize başvurunuz için kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda sınava girmeniz gerekmeyebilir, ancak İngilizce bilginizin yeterliliğinin ispatlanması temel bir şarttır.

Finansal Gereklilikler

Diğer vizelerin başvuru şartlarının aksine, burada başvururken banka hesabınızda bulunması gereken net bir rakam belirtilmiyor. Ancak Birleşik Krallık’ta kendinizi ve/veya sizinle yerleşecek aile üyelerinizi geçindirebilecek kadar birikime sahip olmanız bekleniyor. Dolayısıyla başvurunuza mutlaka banka hesaplarınızı eklemelisiniz.

Temsilcilik Başvurusu İçin Gereken Ek Bilgiler

Başvuruyu yaparken çeşitli belgelerle ve beyanlarla açıklık getirmeniz gereken konu başlıkları bulunmakta. Bunlar kabaca şu şekilde:

 • Ana vatandaki işletme ile Birleşik Krallık’ta açılacak temsilciliğin aynı iş alanı üzerinde kurulacak olması ve temsilciliğin altında esas işin doğasından farklı bir aktivite eklenmemesi;
 • Ana vatandaki işletmenin esas merkezinin/adresinin Birleşik Krallık dışında kalması;
 • Başvuran kişinin temsil edilecek ana vatandaki işletmede yönetici oylamalarında veya hissedar olarak çoğunluk hakkının olmaması: temsilci maksimum %50 hisse/hak sahibi olabilir;
 • Başvuran kişinin ana vatandaki işletmede kıdemli bir pozisyonda çalışıyor olması;
 • Başvuran kişinin bireysel ve işletmeyle ilgili olarak yeteri beceriye, deneyime ve bilgiye sahip olması;
 • Başvuran kişinin temsil edeceği işletme adına müzakere etme ve operasyonel kararlar alma konusunda tam yetkiye sahip olması.

 

İşletme ile İlgili Sunulması Gereken Önemli Detaylar

Birleşik Krallık’ta temsil edilmesi istenen işletmenin ticari ve hukuksal alanlarda güvenilirliğini ve sürdürülebilirliğini kanıtlamanız beklenmektedir. Merkezi Birleşik Krallık dışında olması beklenen işletmenizin aktif bir kuruluş olduğunu memura kanıtlamak için şirketin gelirini, kayıtlı olduğu ticaret odalarını, şirketin hangi alanda iş yaptığını da ispatlayacak olan faaliyet belgesi vb. matbu belgelerini, şirketin istihdam ettiği işçi sayısını, varsa diğer ülkelerdeki merkezlerini/temsilciliklerini, şirketinizin ana merkezinin bulunduğu ülkedeki pazar payını ve Birleşik Krallık’ta izlenecek genişleme planını başvurunuzda sunmanız memurun yanıtını aradığı birçok soruyu ortadan kaldıracaktır.

Temsilci ile İlgili Önemli Detaylar

Temsilciliği kurulacak işletmenin kazancına, durumuna ve yapılacak işin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilecek bir mevzu olduğundan; Birleşik Krallık temsilcisi için belirlenen net bir maaş kriteri bulunmamaktadır. Ancak teklif edilen maaş, kıdemli bir çalışana uygun olmalı ve bu kişinin Birleşik Krallık koşullarında hayatını idame ettirebilmesine olanak sağlamalıdır.

  Vize Süresi & Haklar

  Ana vatandaki bir işletmenin temsilcisi olarak başvuru yapan kişi başlangıçta Birleşik Krallık’ta 3 yıllık yaşama ve çalışma hakkı kazanır. 3 yılın sonunda uzatmaya başvurabilir ve 2 yıllık uzatma hakkı elde edebilir. 5 yılın sonunda ise kalıcı oturuma başvurabilir.

  Kalıcı oturuma bu vize üzerinden başvuru yapılırken, hala aynı işletmenin temsilciliğini yapıyor olmaya ve işletme sahibinden gerekli onay beyanını almaya ek olarak geçilmesi gereken 2 sınav bulunmaktadır. Bunlar B1 seviyesinde İngilizce bilindiğinin kanıtı ve Birleşik Krallık hükümetinin talep ettiği “Knowledge of Life in the UK” sınavlarıdır.

  Aileniz sizinle Birleşik Krallıkta yaşayabilir

  Eşiniz, evli olmadığınız partneriniz, hemcins partneriniz ve/veya 18 yaş altındaki çocuklarınız “dependant/bağımlı” başvurusu yaparak, sizin vize süreniz boyunca Birleşik Krallık’ta yaşamak için size katılabilir. Başvuru için en önemli koşul partnerinizin, sizin temsil ettiğiniz şirketin üzerinde hisse veya söz sahibi olmamalıdır.

  temsilci

  Maliyet

  Birleşik Krallık’ta kendinizi, ve size eşlik edecekse ailenizi, başlangıçta geçindirebilecek kadar birikiminiz olduğunu göstermelisiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi bunun için bir alt sınır belirlenmemiş ancak bu Birleşik Krallık hayat standartlarında yaşam masraflarınızı karşılayacak bir rakam olmalıdır.

  Bunun yanı sıra başvuru temel maliyeti, başvurunun İngiltere içinden veya İngiltere dışından yapılıyor olmasına bağlı olarak 610 GBP ile 704 GBP arasında değişir.
  (Kısa süreli vize sahipleri İngiltere içinden bu vizeye başvuru yapamazlar.)

  Başvuru ücretine ek olarak hükümete başvurunun kabulü ve değerlendirilmesi için sağlık hizmet bedeli de ödenmelidir. Bu ücret kalacağınız her yıl için 624 GBP olarak belirlenmiştir. Örneğin, 3 yıllık bir vizeye başvuruyorsanız 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Bu rakam her başvuran için ödenmelidir.

  Yabancı Şirket Temsilcisi Vizesi Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin
  Hemen Bizimle İletişime Geç!
  Lead Formu