Investor Visa – Yatırımcı Vizesi

Tier 1 (Yatırımcı) kategorisi, Birleşik Krallık’ta yüksek değerde önemli bir finansal yatırım yapan yetişkinler içindir. Tier 1 Yatırımcı vizesi, diğer vize tiplerine kıyasla nadiren sunulan bazı avantajlara sahiptir. Örneğin, bu rotada İngilizce dil şartı yoktur, çünkü bu vizeyle Birleşik Krallık’ta bulunan kimselerin çalışmadan kendilerini geçindirebilcek maddi varlığa sahip oldukları varsayılabilir. Yatırımcı vizenizin süresini uzatabilir, uygunluk kriterlerini karşıladığınız takdirde bu vizeyle kalıcı oturuma başvurabilir ve Birleşik Krallık’ta yerleşik yaşamaya başlayabilirsiniz.

Yatırımcı Vizesi – Investor Visa

Yatırımcı vizesiyle Birleşik Krallık sınırları içinde minimum 2.000.000£ yatırım yapmanız beklenmektedir. Yatırım amacıyla kullanılacak paranın “tamamen kendi kontrolünüz altında” olduğunu kanıtlamalısınız. Yatırım miktarı tamamen size ait olabileceği gibi eşinize, veya evli olmadığınız partnerinize de ait olabilir. Aile üyeleriniz de sizinle birlikte size verilen süre boyunca Birleşik Krallık’ta yaşama hakkı elde edebilir.

Birleşik Krallık dışından yapılan Yatırımcı vizesi başvuruları ortalama 3 hafta içinde sonuçlanmaktadır.

Temel Kriterler – Uygunluk Başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için en temel kriter Yatırımcı vizesi için harcayacağınız yatırım miktarının tamamen size ait olduğunu gösterebilmektir. Bu miktar Birleşik Krallık’ta veya ülke dışında bir banka hesabında bulunuyor olabilir. Yatırımla ilgili kriterler kabaca aşağıdaki gibidir:

  • Minimum 2.000.000£’u hükümet denetimi altında bir finansal kurumda/bankada bulundurmak
  • Miktarın minimum 2 yıldır sizin veya eşinizin banka hesabında duruyor olması
  • 2 yıldır az bir süredir banka hesabınızda bulunan miktarın kaynağını açıklayabilmek
  • Birleşik Krallık’ta parayı aktarabileceğiniz bir yatırım banka hesabı açmış olmak

 

Paranız nerede bulunuyor? Nasıl sunulabilir? Detaylar
Bir yatırım portfolyonuz var. Birleşik Krallık hükümetince yönetilen bir finansal kurumdan yatırım raporu talep edebilirsiniz. Bahsi geçen miktar Birleşik Krallık dışında olsa dahi Birleşik Krallık’taki bir finansal kurumdan rapor alabilirsiniz.
Bir yatırım portfolyonuz var. Yatırımlarınızı siz şahsen yönetiyorsunuz veya portföy yöneticiniz Birleşik Krallık’ta faaliyet göstermiyor. Mektup veya portföy raporu talep edebilirsiniz ancak bu durumda varlıklarınızla ilgili ek belgeler sunmanız gerekmektedir.

 

Vize başvurunuzda yatırımınızla ilgili belgelere ek olarak, 1 yıldan uzun süre bulunduğunuz tüm ülkelerden adli sicil kaydı sunmanız beklenmektedir.

Diğer belgeler mevcut durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Ayrıntılar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Birleşik Krallık’ta aşağıdaki vize tiplerinden biriyle bulunuyorsanız Yatırımcı vizesine geçiş yapabilirsiniz:

 • Tier 1 Global Yetenek Vizesi – Tier 1 General
 • Tier 1 Girişimci Vizesi
 • Tier 2 kategorisindeki herhangi bir vize tipi
 • Öğrenci vizesi (Tier 4 dahil)

Tier 1 Yatırımcı Vizesi’ne geçiş yaptıktan sonra Birleşik Krallık’ta kalabileceğiniz maksimum süre 3 yıldır. 3 yılın sonunda 2 yıllık uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Vize Süresi & Haklar

Yatırımcı vizesi ile maksimum 3 yıl 4 ay Birleşik Krallık’ta bulunma hakkı edinebilirsiniz. Vizenizin bitiminde ise 2 yıllık uzatmaya başvurabilirsiniz. Birleşik Krallık’ta çalışabilir veya eğitim alabilirsiniz. Birleşik Krallık’ta kaldığınız süre boyunca aileniz de sizinle yaşamak için “dependant” vizesine başvurabilir. Vizenizin sonunda, kalıcı oturuma (indefinite leave to remain) başvurma hakkı kazanabilirsiniz. Şartlar ve uygunluk yatırım yaptığınız miktara ve ülkedeki kalış sürenize göre değişiklik gösterebilir.

 • 10 milyon £ yatırım yaptığınız takdirde iki yılın sonunda süresiz oturum (ILR) başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • 5 milyon £ yatırım yaptığınız takdirde üç yılın sonunda süresiz oturum (ILR) başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • 2 milyon £ yatırım yaptığınız takdirde beş yılın sonunda süresiz oturum (ILR) başvurusunda bulunabilirsiniz.
Yatırım Miktarı 2.000.000£ 5.000.000£ 10.000.000£ +
Süresiz Oturum 5 yıl 3 yıl 2 yıl
Vatandaşlık 6 yıl 5 yıl 5 yıl

 

Süresiz/Kalıcı oturum başvurusunda bulunurken karşılamanız gereken şartlar için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Maliyet

İşiniz için yapacağınız yatırıma ek olarak vize başvuru ücreti ve ek sağlık ücretini de başvuru sırasında ödemeniz beklenmektedir. Başvuru temel maliyeti 1623£’dur.

Başvuru ücretine ek olarak, Birleşik Krallık’ta geçireceğiniz her yıl için sağlık ödemesi yapmanız beklenmektedir. Bu ücret kalacağınız her yıl için 624 GBP olarak belirlenmiştir. Örneğin, 3 yıllık start-up vizesi için 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Vize başvurunuzu tamamlamak için sağlık ödemesi aşamasını tamamlamanız şarttır.

Yatırımcı Vizesi Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin Hemen Bizimle İletişime Geç!
Lead Formu