Yeni Mezun Çalışan Vizesi

Global Business Mobility rotası altındaki 5 vizeden biri olan Graduate Trainee (Yeni Mezun Çalışan) Visa ile üst düzey yönetim veya uzmanlık pozisyonuna uzanan ve Birleşik Krallık’ta açık bir iş pozisyonuna getirilmesi gereken işçiler vize başvurusu yapabilecek. Bu vize tipinde Birleşik Krallık’taki şirketin ticari faaliyetine halihazırda başlamış ve aktif olarak devam ediyor olması gerekiyor.

Global Business Mobility vizelerinin temel ve en önemli unsurlarından biri, işverenlerin belirli çalışma amaçlarını yerine getirmek için Birleşik Krallık’a gönderecekleri işçilerine sponsor olmayı devam ettirmelerine yönelik olan gereklilik. Puan bazlı işleyen Global İş Serbestiyeti vizesinde, aday bireylerin başvurulan alt kategoriye bağlı olarak 40 ila 60 puan arasında puan toplamaları gerekiyor.

İngiltere hükümetinin resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirme metni uyarınca vizenin sonuçlanması 3 hafta ila 8 hafta arasında değişebiliyor. Ancak elbette belgelerin kontrolü/uygunluğu/güvenilirliği sorgulanmak istenirse bu süre uzayabiliyor.

Şirket İçi Stajyer rotasının (Intra-Company Graduate Trainee) rotasının yerini alan Global Business Mobility Graduate Trainee vizesi sayesinde denizaşırı istihdam sağlayan bir şirkette yer alan çalışanlar, görev aldıkları şirketin Birleşik Krallık ayağına atanabiliyor. Bu rotaya başvurabilmek için öncelikle Home Office tarafından belirlenmiş sabit koşulları sağlıyor olmanız (örn: başvuran kişinin 18 yaşını doldurmuş olması) gerekiyor. İlgili sabit koşulların yanı sıra Graduate Trainee rotası içerisinde tamamlanması zaruri olan üç temel kriter barındırıyor:

Şirket Lisansı

Birleşik Krallık’ta bulunan şirketin ülke dışından birini işe alabilmesi için öncelikli olarak sponsor lisansına sahip olması yani lisanslandırılması gerekmekte. Bu sayede şirket çalışanlara sponsor olabilir ve istihdam işlemlerini Home Office nezdinde belgelendirerek teyit edebilir. Şirket lisanslandırılması ardından işçi alımı için şirketinizin kişiye özel “sponsorluk belgesi” talep etmesi gerekiyor. Bu belge Graduate Trainee Visa’nın üç temel koşulundan birini oluşturmakta.

Sponsorluk Belgesi – Certificate of Sponsorship (CoS)

Birleşik Krallık’ta yapacağınız işin Home Office tarafından belirlenen “Uygun Meslekler” listesinde yer alması gerekmekte. Bu nedenle size sponsor olacak şirketin vize başvurunuz için gerekli belgeyi (CoS) sağlaması için ilgili rota doğrultusunda lisanslandırılmış olması şart. Bu listeye dayanarak mesleğinizin kodunu veya mesleğinize yakın olduğunuzu düşündüğünüz meslek kodunu seçmeli, sponsorluk belgesi başvurusu aşamasında bu kodu kullanmalısınız.
Vizenizi değerlendirecek memur belirlenen işi açıklandığı gibi yapmak için gereken becerilere, niteliklere ve deneyime sahip olup olmadığınızı kontrol edecektir.

Uygun Meslekler : https://www.gov.uk/government/publications/global-business- mobility-eligible-occupations-and-codes

Şirketiniz bu sponsorluk belgesi için başvuru yaparken değerlendirme aşamasında şirket için Birleşik Krallık öncesinde de çalıştığınızı kanıtlamak durumunda kalabilir. Ayrıntılı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Şirket Yönetimi ve Maaş Düzeyi

Graduate Trainee Visa için en önemli noktalardan biri Türkiye’deki şirket içinde en azından 3 aydır çalışıyor olmanız koşulu. Birleşik Krallık’ta sponsor olacak şirketin Graduate Trainee Visa bağlamında istihdam edeceği denizaşırı işçilerine yıllık minimum £23,100 olacak şekilde maaş vermesi zorunludur.

Vize Süresi & Haklar

Kalış Süresi Uzatma

Graduate Trainee vizesiyle Birleşik Krallık’taki kalış süreniz sponsorluk sertifikanıza göre değişiklik göstermekte ancak her koşulda Birleşik Krallık’ta geçirebileçeğiniz maksimum süre 12 ay. Vizeniz bittiğinde kalış sürenizi uzatmak için uzatma başvurusunda bulunamıyor veya herhangi farklı bir vizeye geçiş yapamıyorsunuz. Fakat Birleşik Krallık dışından Graduate Trainee rotasına tekrar başvurmayı engelleyen herhangi bir madde mevcut değil. Detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Aileniz sizinle Birleşik Krallık’ta yaşayabilir

Eşiniz, evli olmadığınız partneriniz, hemcins partneriniz ve/veya 18 yaş altındaki çocuklarınız “dependant/bağımlı” başvurusu yaparak, sizin vize süreniz boyunca Birleşik Krallık’ta yaşamak için size katılabilir.

Başvuru Süreci Maliyeti

İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar

Home Office tarafından Graduate Trainee Visa için 2022 yılına ait başvuru maliyeti £259’dur.

İngiliz Hükümeti’ne ödenecek sağlık hizmetleri için ek ücret

Bu ücret kalacağınız her yıl için 624 GBP olarak belirlenmiştir. Örneğin, 3 yıllık bir vizeye başvuruyorsanız 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Vize başvurunuzu tamamlamak için sağlık ödemesi aşamasını tamamlamanız şarttır.

Birleşik Krallık’ta kendinizi geçindirebileceğinizi gösterebilmek için banka hesabınızda beyan edeceğiniz miktar

Bu miktar minimum 1270 GBP’dir. Eğer aile üyeleriniz de başvuruya dahil oluyorsa 1270 GBP’ye ek olarak; eşiniz/partneriniz için 285£, birinci çocuğunuz için 315£, ek her çocuk için ise 200£ bankada gösterilmelidir.