Yenilikçi Kurucu Vizesi

Yenilikçi Kurucu vizesi ile Birleşik Krallık’ta kendi işinizi kurabilir, bu ülkede halihazırda var olan işinizi yatırımınızla büyütebilir ve burada şirketinizi yönetirken yaşayabilirsiniz. 18 yaşından büyük her birey bu vizeye başvurabilir. Başvuru bireysel olarak yapılabileceği gibi, bir grup girişimci yatırımcı ile ortak bir iş planıyla da yapılabilir. Ancak elbette bir ekip olarak yapılan başvurularda değerlendirme kriterleri ve koşullar değişebilmektedir. Başvuru noktasında, Home Office’in en büyük beklentilerinden biri, iş planınızın ve iş fikrinizin yenilikçi, güvenilir ve büyümeye açık olmasıdır. Bu sebeple, başvuranların iş planları Birleşik Krallık’ta hükümeti tarafından belirlenen yetkili bir kurum tarafından değerlendirilmeli, onaylanmalı ve desteklenmelidir.

Yenilikçi Kurucu vizesi, puan sistemine dayalı değerlendirme kriterlerine sahiptir. Vize başvurunuzu değerlendiren memurun dosyanızda bakacağı belirli noktalar ve bu noktalara istinaden vereceği puanlar mevcut. Başvurunuz tamamlandıktan sonra sonuç almanız 3 ila 8 hafta arasında değişebilir.

Temel Kriterler – Uygunluk – Puan Sistemi

Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için 70 puan elde etmeniz beklenmektedir. Hesaplanacak puan kriterleri başvurusu yapılan iş fikrinin yeni veya mevcut bir işin devamı olmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu 70 puanı alabilmeniz için belirlenen kriterler aşağıdaki tabloda detaylı olarak belirtilmiştir.

 

Gerekli Kriterler Yeni İş / Mevcut İş Puanlar
İş planı Yeni iş 10
Ticari girişim yenilikçi, güvenilir ve büyümeye açık mı? Yeni iş 20
Bir önceki vizesi Yeni Mezun Girişimci vizesi veya Start-up vizesi olan başvuranlar, halihazırda Home Office tarafından onaylanmış iş fikrini pazarda geliştiriyorsa Mevcut İş 10
İş ticari olarak halen aktif, sürdürülebilir ve ilk iş planında belirtilenin aksine önemli gelişmeler gösteriyorsa Mevcut İş 20
Başvuran kişi günbegün işin gelişimi ve yönetiminde aktif rol oynuyorsa Mevcut İş 20
B2 seviyesinde İngilizce bilmek Tüm başvuranlar 10
Finansal gereklilikleri tamamlayabilmek Tüm başvuranlar 10
Toplam gereken puan 70

 

 

Tabloda da görüldüğü ve belirtildiği üzere; halihazırda iş yeri olan (örneği Start-up vizesiyle Birleşik Krallık’a gelmiş, işini kurmuş, büyütmüş, 2 yıllık vizesinin neredeyse sonuna gelmiş insanlar) veya yeni bir iş fikriyle İngiltere’de ticarete atılmak isteyen kişiler için ayrı kriterler mevcut. Bunları üç ayrı kategoride değerlendireceğiz.

Yeni İş

 • İş Planı

Başvuru sahibinin Birleşik Krallık’ta kuracağı yeni işin yönetilmesinde ve uygulanmasında aktif rol alacağını ve kurulacak iş yerinin temel fikirlerine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu göstermek adına benzersiz bir iş planı başvurunuzla birlikte sunulmalıdır. Bu iş planı, elbette, daha önce de bahsettiğimiz gibi yetkili bir kurum tarafından başvuru öncesinde onaylanmış olmalıdır.

 • İş fikrinin yenilikçi, güvenilir ve büyümeye açık olması

Bu beyan, iş planını onaylayan yetkili birim tarafından size verilecek bir mektup aracılığıyla yapılacaktır. İş planınızı inceleyen, onaylayan ve destekleyen bu kurum başvuranın eğitimi ve deneyimini de göz önünde bulundurarak iş planının yeterliliğine ikna olmalıdır.

Mevcut İş

 • Mevcut İşin Geliştirilmesi

Birleşik Krallık’ta daha önce kurmuş olduğunuz şirketinizin iş planını onaylayan yetkili kurum veya yeni/farklı bir yetkili kurum büyüme için sunacağınız iş planını da onaylamalıdır. Tıpkı yeni başvuru yapanlar gibi, mevcut işini geliştirmek/büyütmek, mevcut işine yatırım yaparak Birleşik Krallık’ta kalmaya devam etmek isteyen insanlar da yetkili kurumlarca onay alan bir iş planı sunmalıdır.

 • Mevcut İşin Sürdürülebilir Olması

Bu noktada iş planını, işyerinizin son yıllarda yaptığı işleri vb. dikkate alarak ve şirketinizin somut kanıtlara dayalı olarak gelişebileceğini onaylayan yetkili kurum başvurunuz için size sunacağı mektupta bunları mutlaka belirtmelidir.

 • Başvuranın yönetimde ve iş geliştirmede aktif olması

Bu madde de yine aynı şekilde sizin iş fikrinizle ve yatırımınızla işyerinizin büyüdüğünü, iş planına onaylayacak yetkili kurumla ilgilidir. Ancak elbette aktif olarak rol aldığınızı desteklemek için vize başvurunuzda da ek belgeler sunmanız Home Office tarafından desteklenmektedir.

Tüm Başvuranlar İçin Zorunlu Kriterler

 • B2 Seviyesinde İngilizce

İngilizceyi okuyabildiğinizi, yazabildiğinizi, konuşabildiğinizi ve anlayabildiğinizi en azından Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) ölçeğinde B2 seviyesine kadar kanıtlamalısınız. Belirlenen sınavların adı sınav merkezine göre değişebiliyor. Her test merkezinin prosedürleri, ücretleri vs. farklı olabilir ancak sonucunuz onaylı ve resmi bir merkezden alındığı ve B2 seviyesinde olduğunuz kanıtlandığı sürece sonucunuzu vize başvurunuz için kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda sınava girmeniz gerekmeyebilir, ancak İngilizce bilginizin yeterliliğinin ispatlanması temel bir şarttır.

 • Finansal Gereklilikler

Eğer başvuru Birleşik Krallık sınırları içinde gerçekleştiriliyorsa ve başvuran son 12 aydır Birleşik Krallık’ta bulunuyorsa, finansal gereklilik kriteri otomatik olarak karşılanmış sayılacaktır.

Ancak eğer başvuran Birleşik Krallık dışından başvuruyorsa, kendisini geçindirebileceğini göstermelidir. Bu kriter için belirlenen rakamlar ise şu şekildedir:

 • 1,270£ başvuru sahibi için
  • 285£ (varsa) sizinle başvuran eşiniz/partneriniz için
  • 315£ (varsa) ilk çocuğunuz için
  • 200£ (varsa) ek her bir çocuk için

Maliyet

İşiniz için yapacağınız yatırıma ve Birleşik Krallık’ta kendinizi geçindirebileceğinizin kanıtı olan miktara ek olarak vize başvuru ücreti ve ek sağlık ücretini de başvuru sırasında ödemeniz beklenmektedir. Başvuru temel maliyeti, başvurunun İngiltere içinden veya İngiltere dışından yapılıyor olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. İngiltere dışından başvuru yapıyor iseniz 1036 GBP, İngiltere içinden başvuru yapıyorsanız 1292 GBP başvuru ücreti bulunmaktadır.

 

Başvuru ücretine ek olarak, Birleşik Krallık’ta geçireceğiniz her yıl için sağlık ödemesi yapmanız beklenmektedir. Bu ücret kalacağınız her yıl için 624 GBP olarak belirlenmiştir. Örneğin, 3 yıllık start-up vizesi için 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Vize başvurunuzu tamamlamak için sağlık ödemesi aşamasını tamamlamanız şarttır.

Vize Süresi & Haklar

Yenilikçi Kurucu vizesiyle bir veya birden çok iş kurabilirsiniz. Ayrıca şirketinizde maaşlı olarak (örneğin Yönetici pozisyonunda) çalışabilirsiniz.

‘Vasıflı iş’ olduğu sürece işletmeniz dışında da çalışabilirsiniz – örneğin, Skilled Worker listesindeki bir işte çalışabilirsiniz-

Birleşik Krallık’ta kaldığınız süre boyunca aileniz de sizinle yaşamak için “dependant” vizesine başvurabilir. Finansal gereklilikler kısmında açıkladığımız miktarlar banka hesabında gösterilmelidir.

Yenilikçi yatırım vizenizin sonunda, kalıcı oturuma (indefinite leave to remain) başvurma hakkı kazanabilirsiniz. Şartlar ve uygunluğunuz yaptığınız işe, kar oranınıza ve Birleşik Krallık’ta kalış sürenize bağlı olarak değişebilir.

Kalıcı oturum için gereken şartlar ve başvuru belgeleri kabaca aşağıdaki gibidir:

 • Innovator vize ile Birleşik Krallık’ta bulunduğunuz son 3 yıl boyunca her yılın en az 180 gününü Birleşik Krallık’ta geçirmiş olduğunuzun kanıtı.
 • Başlangıç başvurusunda sunduğunuz “endorsement letter”, onay metninin şirketin güncel durumunu özetleyen versiyonu alınmalıdır. Bu noktada şirketinizin ilgili Home Office rehberinde yer alan “başarı” kriterlerinden en az iki tanesini uygulamış olması beklenmektedir. Bu başarı kriterlerine aşağıdaki tabloda görüntüleyebilirsiniz.

 

İşletmeye en az 50.000 £ yatırım yapılmış olması ve işinizi ilerletmek için aktif olarak harcanmış olması;
İşletmenin müşteri sayısının son üç yıl içinde en az iki katına çıkmış olması ve şu anda karşılaştırılabilir ana ürün veya hizmetler sunan diğer Birleşik Krallık işletmelerinin ortalama müşteri sayısından daha yüksek olması
İşletmenin, yerleşik çalışanlar için yılda en az 25.000 £ ortalama maaşlı en az 5 tam zamanlı işe eşdeğer iş yaratmış olması;
İşletme, hesaplarının kapsadığı son tam yılda en az 1 milyon £ yıllık brüt gelir elde etmiş olması;
İşletmenin hesaplarının kapsadığı son yılda en az 100.000 £’u denizaşırı ihracattan olmak üzere en az 500.000 £ yıllık brüt gelir elde etmiş olması.
İşletmenin önemli araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunması ve Birleşik Krallık’ta fikri mülkiyet koruması için başvuruda bulunması;
İşletmenin ortalama maaş şartı olmaksızın yerleşik çalışanlar için en az 10 tam zamanlı (full-time) işe eşdeğer iş yaratmış olması
Yatırımcı Kurucu Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin Hemen Bizimle İletişime Geç!
Lead Formu