Lütfiye Melike Çakmak

Avukat
  • Unvan :
    Avukat

Avukat L. Melike Çakmak, Visavis Immigiration’da yönettiği görevlerinden önce Amerika’da göç hukuku alanında çalışmıştır. Çakmak, lise eğitimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlamış ve 2020 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Halen İstanbul Üniversitesi’nde özel hukuk alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. İleri derecede İngilizce bilgisine sahip olan Çakmak, uluslararası alanda hukuk hizmetleri sunmaya odaklanmıştır ve Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Lisboa’daki Universidade Lusofona’ya gitmiştir.

Sayın Çakmak, Akcok Law Office’de Paralegal olarak görev almış ve daha sonra Grape Law Firm PLLC’de de aynı pozisyonda çalışmıştır. Bu süreçte, ABD aile göçü uygulamalarına yardımcı olmuş ve iş ve aile göçü başvuruları konusunda avukatlara destek sağlamıştır. Ayrıca, Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmış ve bilgi teknolojisi hukuku alanında yükselen trendler, yasalar ve düzenlemeler konusunda araştırmalar yapmıştır.

Ayrıca aldığı çeşitli sertifikalar arasında, hukuk İngilizcesi, insan hakları hukuku klinikleri, bilgi teknolojisi hukuku, blok zinciri ve kripto para hukuku, kişisel verilerin korunması hukuku gibi alanlarda eğitimler bulunmaktadır. Ayrıca, Cisco Networking Academy tarafından verilen bilgi teknolojisi temel eğitimi ve Ankara Legal Hackers tarafından sunulan yapay zeka ve fikri mülkiyet hukuku eğitimi gibi kurslara da katılmıştır. Çakmak, aynı zamanda ELSA Türkiye (Avrupa Hukuk Öğrencileri Derneği), Sanat Hukuku Enstitüsü ve Erasmus öğrenci ağı gibi çeşitli ağlar ve derneklerde üyelikler bulunmaktadır.