Mart ayında ilan edilmiş ve fakat 12 Nisan’dan itibaren peyderpey yürürlüğe girecek olan son Göçmenlik Yönetmeliği değişiklikleriyle ilgili sizlere özet bilgiler vermek istiyoruz. Yapılan değişikliklerden en dikkat çekici olanları Global Talent vizesinde ve Startup/Innovator vizelerinde karşımıza çıkıyor. Özellikle Global Talent vizesinde yürürlüğe girecek değişikliklerin daha kısıtlayıcı olduğu göz önünde bulundurulursa bu alanlarda başvuru yapmak niyetinde olanların acele etmelerinde fayda olduğu söylenebilir. 

Neler değişti? 

1-Elektronik Seyahat İzinleri (“ETA”)

Program, 15 Kasım 2023’ten itibaren Katar vatandaşları için geçerlidir. 15 Şubat 2024’ten itibaren ise Bahreyn, Ürdün, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin vatandaşları için de geçerli olacaktır. ETA planı, Birleşik Krallık’ı ziyaret eden ve şu anda kısa süreli kalışlar için vizeye ihtiyacı olmayan üçüncü ülke uyruklu yolcular için getirilen bir düzenlemedir. 

2- Innovator Founder Rotası

Innovator Founder rotası yenilikçi bir iş kurmak amacıyla Birleşik Krallık’a giriş yapmak isteyen denizaşırı uyruklular için getirilen yeni bir rotadır. Bu rota ile yenilikçi bir iş için gerçek bir teklifi ve bunu gerçekleştirmek için yeterli fonu olanlar için daha esnek bir hüküm sağlamak amacıyla Birleşik Krallık’a gelenlere şu anda uygulanan 50 bin sterlinlik minimum fon gereksinimini kaldırılıyor. Bu değişiklik ile Start-up rotası yürürlükten kaldırılıyor ve yerini 13 Nisan 2023 tarihi itibariyle Innovator Founder rotası alıyor.

3- Skilled worker rotasına yönelik güncellemeler

Skilled worker vizesi için maaş gereksinimleri güncellendi ve Nitelikli İşçi vizeleri için asgari maaş eşiği yıllık en az 25.600 £’den 26.200 £’a çıkarıldı. Değişiklik 12 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. 

4- Mevsimlik işçi rotasındaki güncellemleler

Bahçecilikte çalışan mevsimlik işçiler için asgari çalışma saati olan 30 saat de  haftada 32 saat olarak değiştirildi. Değişiklik 12 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. 

5- Global Talent rotasına yönelik değişiklikler

Arts&Council England’ın talebi üzerine, sunulması gereken mevcut belgelere ek olarak başvuru sahibinin bugüne kadarki sanat ve kültür kariyerinde hangi aşamada olduğunu gösteren bir CV eklenmesi de zorunlu hale getirilmiştir. Bu değişiklik yapılacak değişiklikler arasında olumlu olarak değerlendirebileceğimiz bir değişikliktir. Halihazırda Global Talent vizesine Tech Nation ile IT rotası üzerinden başvuranlar dosyalarına CV ekliyorlardı. Ancak zaten belirli sayfa kısıtı olan Arts&Council başvuranları için kendilerini ifade etme sürecinde bir de CV eklenmiş olması dosya hazırlığını kolaylaştıracaktır. 

Buna rağmen maalesef yapılan değişiklik Global Talent Promises alanındaki (5 yıla kadar vize ile verilen vaat edilen üstün yetenekli kişi) başvuruların sadece kariyerinin başında olanlar için değerlendirileceği açıklaması birçok başvuran için daha zor kabul gören Global Talent (3 yıla kadar verilen üstün yetenekli kişi) alanını alternatifsiz kılmıştır. 

Ayrıca talep edilen üç referans mektubu için mektupları yazan kurumların daha önce başvuru sahibi ile çalışmış olması zorunluluğu (“2 must be from well-established arts and culture organisations that they have worked with” ifadesinin yerini “2 must be from well-established arts and culture organisations that the applicant has worked with” ifadesi almıştır) net bir çizgiye büründürülmüştür. Buna göre başvuru sahiplerinin Birleşik Krallık’ta yerleşik en az bir iyi bilinen kurum ile çalışmış olması gerekmektedir. Değişiklik 12 Nisan’dan itibaren geçerli olacak.