Birleşik Krallık hükümetinin Covid-19 seyahat kısıtlamaları kapsamında uzun süredir uyguladığı, kırmızı, sarı, yeşil ülke listelerini içeren trafik ışığı sistemi 4 Ekim’den itibaren yerini yeni bir düzenlemeye bıraktı. Bir önceki haber bültenimizde de bahsettiğimiz üzere, Türkiye’den Birleşik Krallık’a doğrudan giriş yapacak kişiler artık zorunlu otel karantinasına maruz kalmayacak. Ancak yeni seyahat kuralları nelerdir, karantina zorunluluğu devam ediyor mu, bu yazımızın devamında detaylı bir şekilde paylaşıyor olacağız.

Yeni seyahat sisteminin temelindeki kural basit: çift doz aşı olmuş olmak ve ikinci dozun üstünden minimum 14 gün geçtikten sonra seyahat ediyor olmak. 

Sizlerin de bildiği gibi Birleşik Krallık hükümeti Avrupa Birliği ülkeleri, ABD gibi sınırlı sayıda ülkenin aşı programlarını onaylıyordu. Türkiye ne yazık ki bu ülkeler arasında değildi; yani Türkiye’de çift doz aşı olmuş kişiler, Birleşik Krallık’taki seyahat engellerini aşamıyordu. 

Bu konuyla ilgili çok sevindirici bir haberimiz var. Dün, 7 Ekim 2021, yapılan açıklamaya göre 11 Ekim’den itibaren Türkiye’de aşı olan yolcuların aşı sertifikası kabul görecek. Buna göre;

 • 2 doz Oxford/AstraZeneca, Pfizer BioNTech, Moderna, veya tek doz Janssen aşısı olan ve son aşısının üzerinden 14 gün geçen yolcular sadece yeni uygulanacak kurallara tabidir. Aşı olunan gün 14 güne dahil değildir. Yakın zamanda Covid geçirmiş ve bağışıklık kazanmış kişiler de bu kurallara tabidir.
 • Yukarıda şartları sağlayan yolcular 2. gün testi satın alarak ve seyahat formu doldurarak, dijital Covid sertifikası ile birlikte İngiltere’ye giriş yapabilir. Gönderimizin devamında detayları paylaşıyor olacağız.
 • 2 doz aşısını olan ve son aşısının üzerinden 14 gün geçen yolcular için 10 gün karantina, seyahatten 72 saat içerisinde PCR testi yaptırma ve 8.gün testi alma zorunluluğu 11 Ekim’den itibaren kaldırılacaktır.
 • Aşı statüsünü kanıtlamak isteyen yolcuların aşağıdaki detayları içeren İngilizce dilinde gösteren şekilde Dijital Aşı Sertifikası bulundurmaları gerekmektedir;
  İsim & soy isim, doğum tarihi, uygulanan aşının markası ve üreticisi, her doz için dozun uygulandığı tarih ve aşının hangi ülkede uygulandığının bilgisi

Peki Türkiye’de yapılan aşıların geçerli olması ne anlama geliyor?

Özellikle ziyaretçi vizesiyle veya diğer kısa dönem vizelerle Birleşik Krallık’a seyahat etmek isteyenler için müjdeli bir haber. 

Türkiye’nin sarı listede olduğu dönemde Türkiye’de yapılan aşılar kabul görmediğinden, seyahat eden yolcuların 10 gün boyunca beyan ettikleri adreste karantinada kalması zorunluydu. Ancak aşılamanın artık kabul gördüğünü duyuran Birleşik Krallık hükümeti, yeni seyahat kurallarıyla da ziyaretçi vizelerine kapılarını açtığını dolaylı yoldan belirtmiş oldu. 

Seyahat kuralları kapsamında ülkeler iki ayrı kategoride sıralanıyor; bunlar kırmızı listedeki ülkeler ve diğer tüm ülkeler. Türkiye artık kırmızı listede bulunmadığı için tüm ülkeler için Birleşik Krallık’a giriş koşullarından bahsedeceğiz. 

 1. Eğer çift doz aşınızı olduysanız ve İngiltere’ye seyahat edecekseniz aşağıdaki kuralları dikkate alınız. 

Seyahatinizden önce yapmanız gerekenler:

 • 2. gün Covid-19 PCR testinizi satın almak, bu test ülkeye girişinizin ikinci gününde uygulanmalıdır.
 • Ülkeye girişinizden önceki 48 saat içinde yolcu seyahat formu (PLF) doldurmak.

İngiltere’ye girdikten sonra yapılması gerekenler:

 • Varışınızın ikinci gününde seyahat öncesi satın almış olduğunuz 2. gün testini uygulamak. 

Not: Eğer İngiltere’de 2 günden az kalacak olsanız dahi bu testi satın almak ve varışınızın ikinci gününde hala İngiltere’de bulunuyorsanız uygulamak zorundasınız.

Birleşik Krallık’ın aşılama sürecini kabul ettiği ülkelerin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

 1. Eğer henüz 2. doz aşınızı olmadıysanız veya hiç aşı olmadıysanız İngiltere’ye seyahatinizde aşağıdaki kurallar geçerlidir. 

Seyahatinizden önce yapmanız gerekenler:

 • İngiltere’ye varışınızdan önceki 3 gün içinde bir PCR testi yaptırmak ve Covid-19 negatif sonucu elde etmek.
 • Vardıktan sonra uygulayacağınız ikinci ve sekizinci gün Covid-19 testlerini satın almak.
 • Yolcu seyahat formunu tamamlamak.

İngiltere’ye girdikten sonra yapılması gerekenler:

 • Evinizde veya kalacağınızı beyan ettiğiniz adreste 10 gün karantinada kalmak 
 • Varışınızın ikinci ve sekizinci gününde seyahat öncesi satın almış olduğunuz testleri uygulamak.

Eğer son 10 gün içinde kırmızı listedeki ülkelerden birinde bulunduysanız yukarıdakilerden farklı kurallara tabi olabilirsiniz. Kırmızı listedeki ülkelerin linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz.  

Sık Sorulan Sorular: 

 • Ziyaretçi vizesine başvuru yapabilir miyim?

Ziyaretçi vizesine başvuru yapabilir, vizenizi aldıktan sonra çift dozu aşı olduğunuzu kanıtladığınız takdirde karantina zorunluluğu olmaksızın İngiltere’ye seyahat edebilirsiniz. 

 • 18 yaş altı bireyler için seyahat kuralları geçerli mi? 

Aşı olduğunu kanıtlasa dahi, 4 yaşından büyük tüm çocuklar ve gençler için bu kurallar geçerlidir. Örneğin; 2. gün testini satın almak ve uygulamak. 

 • Çift doz aşı oldum ancak farklı ülkelerde. Yine de tam aşılı muamelesi görecek miyim? 

Home Office tarafından aşı programı onaylanan ülkelerde farklı doz aşılarını olan yolcular, İngiltere’nin aşı olanlar için uyguladığı seyahat kurallarına tabidir.

 • Tek doz aşı oldum, hangi kurallar geçerli?

Tek doz aşı olmuş ve seyahatten önceki son 10 gün içinde kırmızı listedeki ülkelerden birinde bulunmayan kişiler yukarıda açıklamış olduğumuz “Eğer henüz 2. doz aşınızı olmadıysanız veya hiç aşı olmadıysanız” içerikli maddedeki kurallara tabidir. 

 • İkinci gün testine kadar karantinada kalmak zorunda mıyım?

Eğer çift doz aşı olduysanız ve olduğunuz aşı ve ülke Birleşik Krallık tarafından kabul görüyorsa yükümlülüğünüz bu testi ikinci günde uygulamaktır. 

Aksi takdirde, aşınız bulunmuyorsa veya kabul görmüyorsa, 10 gün karantinada kalmanız gerekmektedir. 

 • İki günden az kalacağım yine de test almam gerekiyor mu?

Evet, iki günden az kalacak olsanız dahi test satın almanız gerekiyor. 

 • Covid-19 geçirmiş olsam dahi ülkeye girebilir miyim?

Hastalığınız süresinde seyahat etmeye çalışmadığınız sürece bununla ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır.