Ankara Anlaşması uzatma

Bu blog gönderimizde sizlerle İngiltere Ankara Antlaşması başvuruları kapsamında edindiğimiz tecrübeleri paylaşıyor olacağız. 

Bu rotada sayısız başvuru gerçekleştirmiş, eşsiz hikayelere farklı çözümler sunabilmiş, daima doğru bilgiyi net şekilde aktarmayı ilke edinmiş bir danışmanlık firmasıyız. 10 yılı aşkın deneyimin beraberinde getirdiği bilgi birikimimiz ile pratik ve kalıcı çözümler sağlamaktan mutluluk duyuyor, Visavis’i tercih ettiğiniz için sizlere içtenlikle teşekkür ediyoruz.

Konumuza geçecek olursak, çoğunluğun da bildiği gibi Ankara Antlaşması Başvurusu sadece Türk vatandaşlarına tanınmış bir girişimci oturum vizesi başvurusudur ve kişilere başvuru yaptıkları ülkede yaşama ve kendi işini yapma hakkı tanımaktadır. 

Bu oturum vizesi esasen Avrupa Topluluğu ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanmış, ticari ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmeye ve geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlamış bir anlaşmaya dayanmaktadır. Bu anlaşma kapsamında Türk vatandaşları kendi işlerini yapmak üzere Hollanda, Almanya, Danimarka gibi ülkelere başvuruda bulunabilirler. Her ülkenin ve hatta bazen ülke içindeki eyaletlerin başvuru ve değerlendirme kriterleri değişebilmektedir. Ancak, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’ni terki üzerine Birleşik Krallık’a/İngiltere’ye Ankara Anlaşması kapsamında yeni başvuru yapılması artık mümkün değildir. 

Hali hazırda Ankara Antlaşması (ECAA Turkish Businessperson) vizesi ile Birleşik Krallık’ta bulunan ve oturumlarını uzatmayı hedefleyen danışanlarımız için ise macera belki yeni başlıyor belki hız kesmeden devam ediyor. 

İlk yılın sonunda yapılan uzatma başvuruları neticesinde, yoğunlukla şirketinizin ticari aktivitelerine bağlı olarak, oturumunuz 1 veyahut 3 yıl olarak uzatılabilmekte. İlgili koşulları sağladığınız takdirde; 5 yılın sonunda ILR (Indefinite Leave to Remain) olarak da bilinen kalıcı süresiz oturuma başvurabilir, 6. yılın sonunda ise naturalisation yoluyla Birleşik Krallık vatandaşı olabilirsiniz. 

Ankara Antlaşması 3 Yıllık Uzatma Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkındaki blog yazımızı okumak için tıklayın.

Yazımızın devamında İngiltere Ankara Antlaşması oturumuyla ilgili olarak sık sık karşılaştığımız soruların yanıtlarını tecrübelerimiz doğrultusunda sizlere aktarıyor olacağız. Uzatma başvuru süreciniz ile ilgili sorularınızı iletmeye, baştan sona eksiksiz bir danışmanlık deneyimi için bizlerle iletişime geçmeye lütfen tereddüt etmeyin. 

Benim Ankara Anlaşması oturumum var anacak eşimin/çocuğumun yok. Ne yapmam gerekiyor?

En sık aldığımız sorulardan biri aile üyelerinin bağımlı (dependant) başvuruları hakkında. 

Mevcut kurallar çerçevesinde 21 yaşından küçük olan ve ebeveynlik sorumluluğunu yasal ve manen üstlendiğiniz çocuklarınız Birleşik Krallık’ta sizinle yaşayabilir. Bunun için vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Vize başvurusunda Birleşik Krallık’ta yaşadığınızı gösterir belgeler sunulmalıdır. 

Eşinizin Birleşik Krallık’a yerleşme koşulları ise biraz daha farklı. Bu noktada yıllık minimum 18.600£ kazandığınızı kanıtlamanız gerekiyor. Ayrıca Birleşik Krallık’a yerleşecek partnerinizin en az A1 seviyesinde İngilizce bildiğini kanıtlaması da zorunlu. 

Uzatma başvurumu en erken ne zaman yapabilirim?

Uzatma başvurunuzu en erken mevcut vizenizin bitiş tarihinden 28 gün önce yapabilirsiniz. 

Birleşik Krallık’a gelmeden uzatma başvurumu yapmam mümkün mü?

Bu kanunen mümkün değildir. Uzatma başvurunuz için doldurulan formu Birleşik Krallık’ta olmadığınızı beyan ettiğiniz takdirde dolduramazsınız. Bu sebeple başvurunuzu gerçekleştirmek için ülke sınırları içinde bulunmanız gerekmektedir. Visavis, dosyanın durumuna göre sizleri ne zaman başvuru yapmanız gerektiği konusunda yönlendirebilir.

Birleşik Krallık’a gelmeden oturumumu sürdürmem mümkün mü? 

Eğer 5 yılın sonunda kalıcı oturuma başvurmak gibi bir gayeniz yoksa ülke içinde geçirmeniz gereken belli bir süre bulunmamaktadır. Ancak lütfen şirketin yürütülmesi, ticari faaliyetler, Birleşik Krallık müşteri portföyü gibi iş ağırlıklı belgelerin tamamlanabilmesi için burada yaşıyor ve çalışıyor olduğunuzu belgelerle destekleyebilmenin uzatma başvurunuzun lehine olacağını unutmayınız. Ayrıca, ülke dışında peş peşe 180 günden uzun süre kalmamanız gerektiğini de önemle hatırlatmak isteriz. 

ECAA vizem, Avrupa ülkelerine seyahat etmemi sağlar mı?

Oturumunuz Birleşik Krallık sınırları içinde geçerlidir ve başka bir ülkeye giriş hakkı tanımaz. Gitmek istediğiniz diğer ülkeler vize talep ediyorsa o ülkelerin kuralları çerçevesinde vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. 

Uzatma başvurum ne kadar sürede sonuçlanır?

Bu süre dönem dönem değişiyor olsa da ortalama bekleme süresi minimum 4 aydır. Bu sürenin dosyanın niteliklerine ve ayrıca Home Office’in yoğunluğuna göre değişebileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu başvuru için hızlandırma söz konusu değildir.

Benimle yakın zamanda başvurup sonuç alan tanıdıklarım/yakınlarım var; benim başvurum neden halen sonuçlanmadı? 

Ankara Antlaşması puana dayalı bir değerlendirme sistemine sahip değildir. Bu nedenle dosyayı değerlendiren memurun kriterleri, iş yoğunluğu, teslim edilen belgeler ve başvurunun genel durumuna göre değerlendirme süresi de değişebilmektedir. Bununla ilgili bir başka unsur da çevrimiçi formun doldurulup teslim edildiği tarihtir. Başvuru sonuçları yoğunlukla bu formun iletildiği tarihe göre sıralı ilerlemektedir. 

Uzatma başvurum değerlendirilirken yurtdışına seyahat edebilir miyim / Türkiye’de bekleyebilir miyim?

Bu kanunen mümkün değildir. Değerlendirme süresi boyunca Birleşik Krallık sınırları içinde kalmanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz “geri çekilmiş” kategorisinde değerlendirilir ki bu durumda kalış sürenizin başarılı bir şekilde uzatılması mümkün değildir. 

Oturum sürem bittikten sonra uzatmaya başvurabilir miyim?

Mevcut oturumunuz bitmeden uzatma başvurunuzun ilk aşaması olan çevrimiçi başvuru formunu gov.uk web sitesi üzerinde doldurmalı ve onaylamalısınız. Vaktinde yapılmayan başvurular “overstay” olmanıza sebep olur.

Ulaşmam gereken bir gelir miktarı söz konusu mu?

Her ne kadar şirketinizin kar elde ediyor olması elbette ticari vizenizin yararına olsa da karşılamanız gereken hedeflenmiş bir rakam vize genelinde söz konusu değildir. Elde ettiğiniz kazancın Birleşik Krallık standartlarında sizi geçindirebiliyor olması bu noktada önemli bir unsurdur. Visavis, başvuru süresi boyunca muhasebecinizle iletişim halinde kalarak gelir gider dengenizi yakinen takip eder. 

Furlough aldım; bu durumda verdiğim servisleri durdurmalı mıyım?

Bu furlough aldığınız sürece göre değişebilmektedir. Yararlandığınız bu finansal destek, servis veremediğiniz ve işinizi gerçekleştiremediğiniz günler için sağlanmaktadır. Bu sebeple çalışmadıkları günler için furlough desteği alan danışanlarımızın gelirlerini bununla paralel olacak şekilde beyan etmeleri önemli bir husustur. 

Mülakata çağrılacak mıyım? 

Bu soruya kesin bir yanıt vermek neredeyse imkansız. Dosyanızı değerlendiren memurun anlayamadığı, sorularına teslim edilen belgeler içerisinde yanıt bulamadığı durumlarda sizi mülakata çağırması olası. Ancak bu, her başvuranın mülakata çağrılacağı anlamına gelmemektedir. Mülakata çağrıldığınız takdirde, Visavis, mülakatta yöneltilebilecek sorular ve konular hakkında sizleri kısa bir eğitim – oryantasyon sürecine davet ediyor olacak. 

Uzatma başvurum olumsuz değerlendirilirse ne yapabilirim?

Uzatma başvurunuz olumsuz değerlendirildiğinde yeniden başvuru yapmanız mümkün değildir. Ancak, sonucu aldığınız günden sonraki 2 hafta içinde sonuca itiraz edebilir ve Administrative Review talebinde bulunabilirsiniz.