5 Ağustos 2022 tarihinde bildirilen yeni değişikliğe göre Birleşik Krallık sınırları içinde 16 yaşından büyük her yetişkinin Göçmenlik Kuralları kapsamında Polis Kaydını yaptırması zorunluluğu yürürlükten kaldırıldı. Yapılan bu yeni değişiklikle birlikte artık kişisel bilgilerinizdeki herhangi bir değişiklik polis yerine direkt olarak İçişleri Bakanlı’ğına bildirilecek.

Eski polis kayıt sertifikanızı, bu tarihten itibaren artık memurlara göstermeniz gerekmeyecek. Aynı şekilde, oturum izni için başvururken gerekli tutulan belgeler arasında artık polis kayıt belgesi bulunmayacak.

Kayıt esnasında edilen ücret talebi başvurunuz sırasında yapılan işlemlerin maliyetini karşılamak adına istendiği için çoktan kaydını yaptırmış kişilere herhangi bir ücret iadesinde bulunulmayacak.

Halihazırda henüz katılmadığınız bir polis kayıt randevunuz var ise bu işlem genel olarak askıya alındığı için randevunuza katılmanız gerekmiyor.

Kayıt gerekliliğiniz ortadan kalktığı için, bundan sonra yapacağınız her değişiklik direkt olarak İçişleri Bakanlığının belirlemiş olduğu link üzerinden yapılacak.

Halihazırda bir vizeniz veya BRP’niz varsa sitede belirtilmiş farklı kategoriler içinde size uygun olanı seçerek gerekli aşamaları takip edebilirsiniz.

 1. Birleşik Krallık’taysanız ve BRP’niz varsa ne yapmanız gerekiyor?

Bu kategori hem BRP’si olanlar hem de BRP’ye başvurmuş ve kararını bekliyor olanlar için geçerli.

 • Adres değişikliği bildirecekseniz:
 • Bu linke tıklayarak online adres değişikliği bildirimi yapabilirsiniz.
 • Veya bu linkte bulunan formu doldurarak formun üzerindeki adrese postalayabilirsiniz.
 • İsim, millet, doğum tarihi, cinsiyet, yüz değişikliği gibi durumlar söz konusuysa bu link üzerinden ücretli bir BRP Replacement formu doldurmanız gerekmektedir. Yeni BRP’nize bu değişikliklerden sonra 3 ay içinde başvurmanız gerekiyor aksi takdirde oturumunuzun kısaltılması söz konusu olabilir veya 1000 GBP’lik bir ceza ödemeye mecbur bırakılabilirsiniz.
 • Cezai hüküm giymek, eşinizden ayrılmak, çocuğunuzun kalıcı olarak sizinle yaşamayacak olması gibi değişiklikler için bu link içindeki formu doldurup form üzerindeki adrese göndermeniz gerekmektedir.
 • Birleşik Krallık’taysanız ve Vizeniz Varsa Ne Yapmanız Gerekiyor?

Aşağıdaki maddeler halihazırda bir vizeniz varsa veya vize başvurusu yapmış ve kararını bekliyorsanız geçerli olacaktır.

 • Vizeniz 6 aydan uzun bir süreyi kapsıyorsa isim, millet, doğum tarihi, cinsiyet, yüzünüzdeki değişimler için bu link üzerinden vizenizi BRP’ye transfer etme başvurusunu yapmanız gerekiyor. Bu işlem için vize türünüze bağlı olarak bir miktar ücret ödemeniz de bekleniyor.
 • 6 aydan kısa süreli vizeyle Birleşik Krallık’ta bulunuyorsanız bu değişiklikleri bildirmenize gerek olmayacaktır.
 • Vizeye başvurmuş ve henüz sonuç almadıysanız bu linkte bulunan formu doldurup formdaki adrese göndermeniz gerekiyor.
 • Adresinizi veya yasal temsilci değişikliğinizi bildirmek istiyorsanız linkteki online formu doldurmanız yeterli olacaktır.
 • Diğer tüm değişiklikler için linkteki formu doldurup adrese göndermeniz gerekiyor.
 • Birleşik Krallık Dışındaysanız

Eğer İngiltere dışından başvurunuz değerlendirme aşamasındayken kişisel bilgilerinizde değişiklik olduysa:

 • Başvurunuz için “UK Immigration: ID Check” akıllı telefon uygulamasını kullanmışsanız:
 • Henüz başvurusuna cevap almamış kişiler, telefon ve e-mail adresi gibi değişiklikleri link üzerinden güncelleyebilir. Fakat hala karar bekleyenler kimlik ve adres bilgilerini uygulama üzerinden güncelleyemez.
 • Başvurunuzla ilgili karar gelmişse direkt olarak bilgilerinizi linkten güncelleyebilirsiniz.

Başvurunuz için vize başvuru merkezlerini kullanmışsanız ve Birleşik Krallık’a gitme sebebinizde, adresinizde, kişisel bilgilerinizde bir değişiklik olmuşsa başvuru yaptığınız merkezle tekrar iletişime geçmeniz gerekecektir. Vize başvurunuzu yenilemeniz gerekebilir.