Türk İşçi Vizesi'nin Amacı

Brexit öncesinde, uygun bir vize tipiyle son 12 ay içinde Birleşik Krallık’ta çalışmış bir Türk vatandaşıysanız Turkish Worker vizesine geçiş yapabilme imkânınız bulunmaktaydı. Ancak 31 Aralık 2020 itibariyle Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’ni terki üzerine bu vize tipi de tedavülden kaldırılmıştır. Halihazırda Turkish Worker vizesi olan Türk vatandaşları uzatma başvurularını yapmaya devam edebilmektedirler.

Eğer Birleşik Krallık’ta maaşlı çalışan olarak vize alma yollarını araştırıyorsanız “Skilled Worker/Nitelikli Çalışan” vizesi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Turkish Worker – Uzatma Başvuru Süreci

Size tanınan kalış sürelerinin sonunda Birleşik Krallık’taki vize konumunuzu koruyabilmek adına uzatma başvuruları yapmanız gerekmektedir. Başvurularınızı en erken vizenizin bitiminden 28 gün önce gerçekleştirebilirsiniz.

Uzatma başvurunuz iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama “online submission” yani çevrimiçi olarak doldurulan başvuru formunun Home Office’e yapılan beyanıdır. Başvuru formunda şirket isminiz, kimlik bilgileriniz, adresleriniz vb. gibi detaylar sorulmaktadır.

İkinci aşama ise uzatma başvurunuz için alacağınız parmak izi/biometrics randevu süreciyle başlar. Parmak izi gününüzü belirledikten sonra sunacağınız tüm evrakların Home Office’in belge yükleme sistemine online olarak yüklenmesi gerekmektedir. Evrak yüklemesi yaptıktan ve parmak izi randevunuza katıldıktan sonra başvuru işleminizi gerçekleştirmiş sayılırsınız.

Hükümetin resmi websayfasında belirttiği bilgilendirmeye göre uzatma başvurularının değerlendirme süresi 6 aya kadar sürebilmektedir.

Temel Kriterler

Vizenizi başarılı bir şekilde uzatabilmeniz için Birleşik Krallık’ta çalıştığınız ilk 3 yıl boyunca işvereninizi değiştirmemeniz şarttır. Dördüncü yılınızda aynı mesleğe devam ettiğiniz takdirde işvereninizi değiştirebilirsiniz. Dördüncü yılınızdan sonra ise istediğiniz meslekte istediğiniz işverenle çalışabilirsiniz.

Uzatma başvurunuzda sunacağınız belgeler ile maaşlı olarak çalıştığınızı ve Birleşik Krallık’ta ikamet ettiğinizi kanıtlamanız beklenmektedir.

Değerlendirme neticesinde vizeniz üç yıl uzatılacaktır. Birleşik Krallık’ta geçirdiğiniz 5 yılın sonunda belirlenen kriterleri karşıladığınız takdirde kalıcı oturum (ILR) başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Aileniz sizinle Birleşik Krallıkta Yaşayabilir

31 Aralık 2021 sonrası yapılacak eş dependant/bağımlı başvuruları “Family Visas” kategorisi altında değerlendirilecektir. Bu sebeple;

  • Eşiniz A1 seviyesinde İngilizce bildiğini ve sizinle olan bağını belgelerle kanıtlamalıdır (örneğin IELTS sınav sonucu ve evlilik cüzdanı).
  • Ailenizin yıllık toplam gelirinin 18.600 GBP olduğunu kanıtlamalısınız ancak çocuğunuz varsa bu rakam artmaktadır.
  • Her bir bağımlı başvurusu için hükümete ödenmesi gereken başvuru ücreti Birleşik Krallık içinden yapılıyorsa 1033, Birleşik Krallık dışından yapılıyorsa 1523 GBP’dir.
  • Ek olarak yine hükümete sağlık hizmetleri için ücret ödemeniz beklenmektedir. Bu ücret her yıl için kişi başı 624 GBP olarak belirlenmiştir.
ingiltere-bagimli

Süresiz Oturum İzni – Indefinite Leave to Remain

Bu vizenin size verdiği en mühim haklardan biri de bu vize altında, şirketinizi işleterek ve Birleşik Krallık’ta yaşayarak 5 yılı tamamladığınızda kalıcı oturuma (Indefinite Leave to Remain) başvurabiliyor olmanız. Koşullar ve ayrıntılı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz.

Türk İşçi Vizesi Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin ,
Hemen Bizimle İletişime Geç!
Lead Formu