Sponsor Licence – Sponsor Lisansı Başvurusunun Amacı

English

Birleşik Krallık temelli şirketinize ülke dışından birini işe almak istiyorsanız, şirketinizin bir sponsor lisansına sahip olması gerekmektedir. Bu sayede çalışanlarınıza sponsor olabilir, onları işe alacağınızı belgelendirerek teyit edebilirsiniz. Bu ne demek? Bir kişi, iş amacıyla Birleşik Krallık’a girmek veya burada kalmak için vize başvurusunda bulunmadan önce, sponsor lisansına sahip bir işverenden iş teklifi almalıdır. Sponsor, işçiye bir Sponsorluk Sertifikası (CoS) atayarak bunu teyit eder.

Sponsorluk bir hak değil, bir ayrıcalıktır bu sebeple lisansı aldıktan sonra yerine getirmeniz, uymanız gereken kurallar bulunmaktadır.

Alacağınız sponsor lisansının tıpkı vizelerde olduğu gibi farklı kategorileri bulunmaktadır. Bu noktada işe alacağınız kişinin hangi rotada vize başvurusu yaptığını bilerek doğru sponsor lisansına başvurmanız gerekmektedir.

Sponsor Lisansı Çeşitleri

Temelde, başvuru yapabileceğiniz ana iki tip lisans kategorisi bulunmaktadır. Bunlar; 1) Çalışan Lisansı ve 2) Kısa Süreli Çalışan Lisansı olarak ikiye ayrılır. Her iki kategorinin de alt başvuru kollar bulunmaktadır. Aşağıdaki tabloda tüm kategorileri görebilirsiniz. Başvuru yapmak istediğiniz kategoriyi seçmeli ve bu kategorinin gerekliliklerini yerine getirerek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Uygunluk, Temel Kriterler

Başvurunuzun uygunluğu, ilgili vize rehberinde açıklandığı üzere, aşağıdaki maddelere göre değerlendirilecektir.

 • Sponsorluk görevlerinizi uygulayabilmeniz için bir İnsan Kaynakları departmanınız veya bunun karşılığı bir sisteminiz var mı?
 • Lisans almak için başvurduğunuz rotanın veya rotaların gereksinimlerini karşılayabiliyor musunuz? Örneğin, Nitelikli Çalışan veya Şirket İçi rotaları altında başvuruyorsanız, çalışanın maaşını karşılayan gerçek bir istihdam sunabilir misiniz?

Not: Sponsor lisansı başvurunuz değerlendirilirken Home Office çalışanları plansız ziyaretlerle iş yerinizi gözlemlemeye gelebilir.

Birleşik Krallık’ta şirketiniz varsa sponsor lisansı için başvuruda bulunabilirsiniz. Lisans başvurunuz için karşılamanız gereken kriterler başvurduğunuz kategoriye göre elbette değişiklik gösterecektir. Ancak her rota için izlenmesi gereken temel adımlar ve karşılamanız gereken temel şartlar bulunmaktadır. Örneğin;

 • Birleşik Krallık’ta bir şirketiniz olmalı (şahıs şirketi/sole-trader veya limited şirketi)
 • Son 12 ay içinde feshedilmiş bir sponsor lisansınız olmaması
 • Başvuru için çevrimiçi bir form tamamlamanız gerekmektedir. Bu formda spesifik olarak sponsorluk sistemi ile ilgili doldurmanız gereken alanlar olacaktır. Tüm bilgilere sahipseniz bu formu doldurmak 20-30 dakikanızı alacaktır.
 • Formu doldururken sponsorluk lisansıyla ilgili şirketinizde yetkili birim/kişiler atamanız, bu kişilerin bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
 • Formu takiben bir başvuru ücreti ödemelisiniz. Bu ücret belirlediğiniz rotaya göre değişiklik gösterecektir.
 • Form tamamlandıktan sonra ise destekleyici belgeleri Home Office’e e-mail aracılığıyla ulaştırmanız gerekmektedir.

Başvurunuz sunacağınız belgelere ve verdiğiniz bilgilere göre değerlendirilecektir. https://www.gov.uk/government/publications/supporting-documents-for-sponsor-applications-appendix-a/appendix-a sunulabilecek belge opsiyonlarını görüntüleyebilirsiniz.

Sponsorluk Lisansı Sistem Kullanıcıları

Bahsi geçen başvuru formunu doldururken sponsorluk lisansıyla ilgili şirketinizde yetkili birim/kişiler atamanız, bu kişilerin bilgilerini girmeniz gerekiyor. Bunlar sırasıyla şu şekildedir:

Authorising Officer / Yetkili Memur – Çalışan

Bu kişi şirketinizdeki en yetkili kişi olmalıdır. Sponsorluk lisansıyla ilgili aşağıda sıralayacağımız diğer kişilerden sorumlu olacak. Lisans süreniz boyunca mutlaka bir yetkili memurunuz olmalı.

Key Contact (İletişim Sorumlusu)

Bu kişi Home Office ve şirketinizle yapılacak görüşmelerde aracı olacak kişidir. Lisans sistemiyle doğrudan bağlantısı yoktur. Atama yapacağınız diğer kişilerin aksine bu kişi legal olarak sizi temsil etme yetkisine sahip bir kuruluştan olabilir.

Level 1 User (Level 1 Kullanıcı)

Sponsorluk lisansınızla ilgili günlük işlerin takibini yapacak kişi Level 1 kullanıcınız olacaktır. Bu kişi yetkili memurunuza bağlı olarak çalışır. Yetkili memurunuz bu kişinin yaptıklarından sorumludur. İlk kez lisans alıyorsanız mutlaka şirket içi çalışanlarınızdan/yetkililerinizden birini Level 1 kullanıcı olarak atamalısınız. Lisansınızı aldıktan sonra ise sizi hukuki olarak temsil etme yetkisine sahip kişileri de Level 1 kullanıcı yapabilirsiniz. Level 1 kullanıcıların temel yetkileri şu şekilde sıralanmıştır:

 • Çalışanlara sponsorluk sertifikası atamak
 • Mevcut sponsorluk sertifikasını durdurmak
 • Sponsorluk sertifikası sayısının arttırma talebinde bulunmak
 • Level 1 / Level 2 kullanıcı sayısını artırma talebinde bulunmak
 • Detaylarla ilgili oluşan küçük değişiklikleri UKVI’a bildirmek
 • Çalışanlarla ilgili durum güncellemek (örneğin işe gelmezse vb.)
 • UKVI’dan gelecek güncelleme mesajlarını görmek
 • Lisansınızı yenileme başvurusunda bulunmak ve başvuru sürecini takip etmek

Aşağıdakiler Level 1 kullanıcı olarak atanamaz:

 • kontratla dönemsel çalışan (contractor)
 • belirli bir proje için sözleşmeli olarak çalışan danışman
 • size bir iş bulma kurumu tarafından sağlanan geçici bir personel
 • İbra edilmemiş iflas eden kişiler

Level 2 User (Level 2 Kullanıcı)

Level 2 kullanıcılar, Level 1 kullanıcılara bağlı olarak çalışırlar ve Level 1 kullanıcılardan daha az yetkileri bulunmaktadır.

Sponsor Derecelendirmeleri

İlk kez lisans aldığınızda lisansınız “A sınıfı” olarak kategorilendirilir bunun sebebi henüz bir denetimden geçmiş ve onaylanmış olmanızdır. Ancak lisans sürenizin geçerliği olduğu dönem boyunca çeşitli farklı denetimlere tabi tutulabilirsiniz. Bunların sonucu olarak ise “B sınıfına” düşebilirsiniz. Bu durumda tekrar A sınıfı bir lisans sahibi olmanız için Home Office’ten “action plan” yani “hareket planı” talep etmeniz gerekir. Bu planın bedeli 1.476£’dur. Lisans derecenizi yükseltmeniz için yapmanız gerekenler Home Office tarafından belirlenecektir. Tüm adımları tamamlayamadığınız takdirde lisansınızın iptali söz konusu olabilir.

B sınıfındayken yeni bir sponsorluk sertifikası işleyemezsiniz ki bu da yeni bir göçmen çalışan istihdam edemeyeceğiniz anlamına gelir. Ancak sponsor lisansı sistemi mevcut çalışanlarınız için yeni sertifikalar işlemenize olanak tanımaktadır; örneğin, çalışanınızın vize uzatma başvurusu için güncel tarihli bir CoS oluşturabilirsiniz.

 • Sizi hukuki olarak temsil etme yetkisine sahip kişiler; hiçbir aşamada yetkili memurunuz olarak atanamaz.
 • Sizi hukuki olarak temsil etme yetkisine sahip kişiler; sponsor lisansınızın başvuru aşamasında level 1 kullanıcı olarak
 • Sizi hukuki olarak temsil etme yetkisine sahip kişiler; iletişim sorumlunuz olarak atanabilir, lisansınızı aldıktan sonra level 1/level 2 kullanıcı olarak atanabilir.
 • Tüm birimler için aynı kişiyi kullanabilirsiniz. Bu noktada bu kişi sizin çalışanınız olmak zorundadır.

Maliyet

Lisans başvuru ücretiniz şirketinizin büyüklüğüne göre ve seçeceğiniz rotaya göre değişiklik göstermektedir. Daha detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

tmpost03
Lisans Türü Küçük ölçekli
kuruluşlar
için fiyatlandırma
Orta veya büyük ölçekli kuruluşlar için fiyatlandırma
Worker (Çalışan) £536 £1,476
Temporary Worker
(Kısa Süreli Çalışan)
£536 £536

Lisans başvuru ücretine ek olarak lisanslandırılmak istediğiniz kategoriye göre ek ücretler ödemeniz gerekebilir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sponsor Lisansı Başvuru Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin Hemen Bizimle İletişime Geç!