Skilled Worker Visa – Nitelikli Çalışan Vizesi'nin Amacı

  English

Birleşik Krallık’ta maaşlı bir çalışan olma arzunuz varsa, bu vize sizin için en uygun vizelerden biri. Yapacağınız işin nitelikleri, sizin nitelikleriniz, alacağınız maaş ve kalış süreniz, vizenize başvururken belirlenir, başvuru sürecinde değerlendirme için sunulur. Nitelikli çalışan vizesiyle 5 yılınızı çalışarak Birleşik Krallık’ta geçirdiğiniz takdirde kalıcı oturuma başvurabilirsiniz.

Skilled Worker Visa

Nitelikli Çalışan Vizesi (Skilled Worker Visa), Birleşik Krallık ’ta göçmen işçi çalıştırmak için sponsorluk lisansına sahip bir işverenden alacağınız sponsorluk sertifikası ile, size uygun bir iş yapmak için Birleşik Krallık’a gelmenize ve burada yaşamanıza olanak tanır.

Bu vize, 31 Aralık 2020 sonrası yaşanan Brexit sürecinden itibaren Tier 2 (Genel) çalışma vizesinin yerini almıştır ve puan sistemine dayalı bir vizedir. Kabaca açıklamak gerekirse, bu vizeyi alabilmeniz için tamamlamanız gereken kriterler ve bu kriterlere bağlı olarak elde etmeniz gereken puanlar var.

Örneğin, vize başvurusu yapmadan önce, sponsorluk lisansına sahip bir işverenden iş teklifine sahip olmanız gerekmekte ve bu almanız gereken “zorunlu” puanlardan biri. İlerleyen bölümlerde puan sistemine daha ayrıntılı değineceğiz.

İngiltere hükümetinin resmi websitesinde yer alan bilgilendirmeye göre, bu vizenin sonuçlanması yaklaşık olarak 3 hafta sürmektedir. Ancak elbette belgelerin kontrolü/uygunluğu/güvenilirliği sorgulanmak istenirse bu süre artabilir.

Uygunluk, Temel Kriterler

Vizeyi edinebilmeniz için Home Office tarafından belirlenen temel kriterler mevcut. Örneğin, başvuran kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, B1 düzeyinde İngilizce biliyor olması, yapılacak iş için belirlenen minimum maaşın altında çalışmaması vb.

 • İngilizceyi okuyabildiğinizi, yazabildiğinizi, konuşabildiğinizi ve anlayabildiğinizi en azından Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) ölçeğinde B1 seviyesine kadar kanıtlamalısınız. Skilled Worker Visa için belirlenen sınavların adı sınav merkezine göre değişebiliyor. Her test merkezinin prosedürleri, ücretleri vs. farklı olabilir ancak sonucunuz onaylı ve resmi bir merkezden alındığı ve B1 seviyesinde olduğunuz kanıtlandığı sürece sonucunuzu vize başvurunuz için kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda sınava girmeniz gerekmeyebilir, ancak İngilizce bilginizin yeterliliğinin ispatlanması temel bir şarttır.
 • Home Office tarafından lisanslandırılmış / onaylanmış bir şirketle çalışacak olmanız temel şartlardan biri. Bunun sebebi ise, işvereninizin sizin için özel bir “sponsorluk belgesi” hazırlama zorunluluğu. Bu sponsorluk belgesi olmadan Nitelikli Çalışan Vizesi başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır. Firma bu belgeye sahip değilse de sizin için ayrıca firma bu çalışmayı tamamlayabilir.
 • Yapacağınız işin “Uygun Meslekler” (Eligible Occupations) veya “Az Bulunan” (Shortage Occupation) listelerinde yer alması gerekmektedir. Bu listelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
  Uygun Meslekler: https://www.gov.uk/government/publications/skilled-worker-visa-eligible-occupations/skilled-worker-visa-eligible-occupations-and-codes
  Az Bulunan Meslekler:  https://www.gov.uk/government/publications/skilled-worker-visa-shortage-occupations/skilled-worker-visa-shortage-occupations
  Size en uygun meslek kodu belirlenmeli ve sponsor lisansı başvurunuz bu meslek koduyla yapılmalıdır.
 • Her meslek kodu için belirlenen minimum düzeyde bir maaş ücreti Home Office tarafından belirlenmiştir. Maaşınıza göre alacağınız puan değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgilendirme için bizlere ulaşabilirsiniz.

Puan Sistemi

Skilled Worker vize başvurusu için yukarıda belirlenen kriterlerden toplamda 70 puan elde etmiş olmanız gerekmektedir. Bu 70 puanın 50’si başvurabilmeniz için mutlaka tamamlamanız gereken maddelerden ediniliyor. Ayrıntılar için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Maddeler Değişken mi? Puanlar
Sponsor lisansı olan bir işverenden iş teklifi almak Hayır 20
Uygun meslekler listesinden bir iş seçmek Hayır 20
B1 düzeyinde İngilizce bilmek Hayır 10
Minimum £20,480 maaş Evet 0
£23,040 – £25,599 aralığında maaş Evet 10
£25,600 veya üstü maaş Evet 20
Az bulunan meslekler listesinde bulunan bir iş seçmek Evet 20
Eğitim düzeyi: İlgili meslekte Doktora sahibi olmak Evet 10
Eğitim düzeyi: STEM* alanlarında Doktora sahibi olmak Evet 20
STEM*: (science, technology, engineering and mathematics) Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik

 

Değişken olmayan maddeler tamamlanması gereken, zorunlu maddelerdir. Değişkenlik gösterebilen kriterler ise alacağınız maaşa ve eğitim düzeyinize, mesleğinize göre değişiklik göstermektedir.

Vize Süresi & Haklar

Kalış Süresi – Uzatma

Birleşik Krallık’ta nitelikli çalışan vizesiyle kalış süreniz 1 ila 5 yıl arasında değişiklik gösterebilir. Vizeniz bittiğinde kalış sürenizi uzatmak için uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Uzatma başvurusunda bulunabilmeniz için aşağıdaki üç maddenin de geçerli olması gerekir:

 • Başlangıç vizenizi alırken beyan ettiğiniz işi yapıyor olmanız
 • Başlangıç vizenizde beyan ettiğiniz meslek koduna bağlı kalmış olmanız
 • Mevcut sponsorluk sertifikanızı (CoS) size veren işvereninizle çalışıyor olmanız

Vize Güncelleme Hakkı

Meslek veya işvereniniz değiştiğinde vizenizi güncellemeniz beklenmektedir. Vize güncellemesi için ayrı bir başvuru alanı bulunmakta. Aşağıdaki durumlarda, mevcut Skilled Worker vizenizi güncellemelisiniz.

 • Yaptığınız işi değiştirmek istiyorsanız ve yeni işiniz için farklı bir işvereniniz olacaksa;
 • Mevcut işinizin meslek kodu değişiyorsa ve herhangi bir lisansüstü eğitim programında değilseniz;
 • Az bulunan meslek listesindeki bir işi, bu listede olmayan bir iş için bırakacaksanız.

Ek İş Hakkı – Supplementary Job

Skilled Worker vize ile ek bir işte çalışma hakkı size sunulur ancak belirli koşullar var. Esas işinizin çalışma saatleriyle çakışmayacak şekilde maksimum 20 saat ek bir işte çalışabilirsiniz. Ek işiniz mevcut işinizdeki; veya “Az Bulunan Meslekler” listesindeki bir meslek koduyla uyuşmalı.

Aileniz sizinle Birleşik Krallıkta yaşayabilir

Eşiniz, evli olmadığınız partneriniz, hemcins partneriniz ve/veya 18 yaş altındaki çocuklarınız “dependant/bağımlı” başvurusu yaparak, sizin vize süreniz boyunca Birleşik Krallık’ta yaşamak için size katılabilir.

Süresiz Oturum İzni – Indefinite Leave to Remain

Skilled Worker vizenin size verdiği en mühim haklardan biri de bu vize altında, çalışan olarak 5 yılı tamamladığınızda kalıcı oturuma (Indefinite Leave to Remain) başvurabiliyor olmanız. Koşullar ve ayrıntılı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz.

Maliyet

Finans noktasında değerlendirilmeniz gereken 3 ayrı temel konu var:

 1. İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar

Başvuru temel maliyeti, başvurunun İngiltere içinden veya İngiltere dışından yapılıyor olmasına bağlı olarak ve yine başvurunun ne kadar süreyle yapıldığına bağlı olarak 464 GBP ile 1220 GBP arasında değişir. (Kısa süreli vize sahipleri İngiltere içinden bu vizeye başvuru yapamazlar.)
Belirli ülke vatandaşlarının başvuranları için 55 GBP indirim uygulanmaktadır. Türkiye de bu ülkeler arasındadır. Yani yukarıdaki fiyatlardan 55£ düşürerek hesaplama yapabilirsiniz.

 

 1. İngiliz Hükümeti’ne ödenecek sağlık hizmetleri için ek ücret

Bu ücret kalacağınız her yıl için 624 GBP olarak belirlenmiştir. Örneğin, 3 yıllık bir vizeye başvuruyorsanız 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Skilled Worker vize başvurunuzu tamamlamak için sağlık ödemesi aşamasını tamamlamanız şarttır.

 

 1. Üçüncü madde ise Birleşik Krallık’ta kendinizi geçindirebileceğinizi gösterebilmek için banka hesabınızda beyan edeceğiniz miktardır.

Bu miktar minimum 1270 GBP’dir. Eğer aile üyeleriniz de başvuruya dahil oluyorsa 1270 GBP’ye ek olarak; eşiniz/partneriniz için 285£, birinci çocuğunuz için 315£, ek her çocuk için ise 200£ bankada gösterilmelidir.

Nitelikli Çalışan Vizesi Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin Hemen Bizimle İletişime Geç!