Start-up Visa – Girişimci Vizesi'nin Amacı

  English

31 Aralık 2020 Brexit sonrası şekillenen Start-up vizesi, isminden de anlaşılacağı üzere, Birleşik Krallık pazarına ilk kez atılacak girişimcilere iş kurma olanağı tanır. Start-up vizesi ile kendi şirketinizi/işinizi kurabilir, yönetebilirsiniz.

Start-up Visa

Bu vize Birleşik Krallık’ta ilk kez kendi işini kuracak girişimcilere özel bir vizedir. 18 yaşından büyük her birey Start-up vizeye başvurabilir. Başvuru bireysel olarak yapılabileceği gibi bir grup girişimci ile ortak bir iş planıyla da yapılabilir. Başvuranların yenilikçi, güvenilir ve büyümeye açık bir iş fikri olmalıdır ve bu iş fikri başvuru öncesinde muhakkak Birleşik Krallık’ta bulunan ve hükümet tarafından belirlenen yetkili bir kurum tarafından değerlendirilmeli, onaylanmalı ve desteklenmelidir.

Start-up vize, puan sistemine dayalı değerlendirme kriterlerine sahiptir. Vize başvurunuzu değerlendiren memurun dosyanızda bakacağı belirli noktalar ve bu noktalara bağlı olarak vereceği puanlar mevcut. Başvurunuz tamamlandıktan sonra sonuç almanız 3 ila 8 hafta arasında değişiklik gösterebiliyor.

Temel Kriterler – Uygunluk – Puan Sistemi

Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için 4 temel kriter bulunuyor. Bu 4 temel kritere dayalı olarak alacağınız puanlar mevcut.

Detaylar için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Gerekli Kriterler Puanlar
İş fikrinin yenilikçi, güvenilir ve büyümeye açık mı? 25
Birleşik Krallık’ta daha önce iş kurmamış olmak 25
B2 düzeyi İngilizce bilmek 10
Finansal gereklilikleri tamamlamak 10
Toplamda gereken puan 70

Temel kriterlerden kabaca bahsetmemiz gerekirse;

  • İş fikriniz yenilikçi, güvenilir ve büyümeye açık

Vize onayı alabilmek için yetkili bir kurum tarafından iş fikrinizin onayını almalısınız. Onay almadan vize başvurusu yapamazsınız. Onay alabileceğiniz bu kurumlar; Birleşik Krallık yüksek öğretim kurumları veya Birleşik Krallık’taki girişimcileri destekleme geçmişine sahip ticari kuruluşlardır. Şu anda 47 tane ticari kuruluş ve 121 tane eğitim kurumu bulunmakta ancak bu liste yer yer güncellenmektedir.
Bu onaylama işlemine istinaden yetkili kurum size bir onay metni (endorsement letter) iletmelidir. Bu metin ve onay olmadan start-up vizenizi olumlu sonuçlandırmanız mümkün değildir.

  • Birleşik Krallık’ta daha önce iş kurmamış olmak

Tier 1 mezun girişimci, start-up veya doktora uzatma vizeleri dışında Birleşik Krallık’ta bir iş/şirket kurma geçmişiniz bulunmamalı.

  • B2 düzeyinde İngilizce bilmek

İngilizceyi okuyabildiğinizi, yazabildiğinizi, konuşabildiğinizi ve anlayabildiğinizi en azından Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) ölçeğinde B2 seviyesine kadar kanıtlamalısınız. Belirlenen sınavların adı sınav merkezine göre değişebiliyor. Her test merkezinin prosedürleri, ücretleri vs. farklı olabilir ancak sonucunuz onaylı ve resmi bir merkezden alındığı ve B2 seviyesinde olduğunuz kanıtlandığı sürece sonucunuzu vize başvurunuz için kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda sınava girmeniz gerekmeyebilir, ancak İngilizce bilginizin yeterliliğinin ispatlanması temel bir şarttır.

  • Finansal gereklilikleri tamamlamak

Birleşik Krallık’taki masraflarınızı karşılayabilecek yeterli birikiminiz/maddi durumunuz olduğunu kanıtlamalısınız. Maliyet kısmında bu bölümü detaylı açıklıyor olacağız.

Vize Süresi & Haklar

Eğer Start-up vize başvurunuz olumlu sonuçlanırsa bu vize ile Birleşik Krallık’ta toplamda 2 yıl kalış hakkı kazanacaksınız. 2 yılın sonunda ise kalıcı oturuma (indefinite leave to remain) başvurmanız bu vize rotasında uygun değil. Ancak başka vize tiplerine geçiş yapmak elbette mümkün.

Bu vize özellikle Innovator Visa’nın bir önceki adımı olarak da düşünülebilir. Start-up vizeden Innovator Visa’ya geçiş yaptığınız takdirde, Innovator vizenin bir gerekliliği olan 50.000£ yatırım şartı ortadan kalkar. Ayrıca, Innovator Vize ile kalıcı oturum (ILR) başvurusunda da bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi edinmek için lütfen Innovator Vize bilgilendirme metnini bizden talep ediniz.

Bu bir girişimci vizesi olduğundan, kendinizi ve ailenizi geçindirebilmek için ek işlerde çalışma hakkınız mevcuttur. Eşiniz, evli olmadığınız partneriniz, hemcins partneriniz ve/veya 18 yaş altındaki çocuklarınız “dependant/bağımlı” başvurusu yaparak, sizin vize süreniz boyunca Birleşik Krallık’ta yaşamak için size katılabilir.

Maliyet

Finans noktasında değerlendirilmeniz gereken 3 ayrı temel konu var:

  1. İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar

Başvuru temel maliyeti, başvurunun İngiltere içinden veya İngiltere dışından yapılıyor olmasına bağlı olarak 363 GBP ile 493 GBP arasında değişir.
Belirli ülke vatandaşlarının başvuranları için 55 GBP indirim uygulanmaktadır. Türkiye de bu ülkeler arasındadır. Yani yukarıdaki fiyatlardan 55£ düşürerek hesaplama yapabilirsiniz.

  1. İngiliz Hükümeti’ne ödenecek sağlık hizmetleri için ek ücret

Bu ücret kalacağınız her yıl için 624 GBP olarak belirlenmiştir. Örneğin, 2 yıllık start-up vizesi için 624 x 2 = 1248£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Vize başvurunuzu tamamlamak için sağlık ödemesi aşamasını tamamlamanız şarttır.

  1. Üçüncü madde ise Birleşik Krallık’ta kendinizi geçindirebileceğinizi gösterebilmek için banka hesabınızda beyan edeceğiniz miktardır.

Bu miktar minimum 1270 GBP’dir. Eğer aile üyeleriniz de başvuruya dahil oluyorsa 1270 GBP’ye ek olarak; eşiniz/partneriniz için 285£, birinci çocuğunuz için 315£, ek her çocuk için ise 200£ bankada gösterilmelidir.

Girişimci Vizesi Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin Hemen Bizimle İletişime Geç!