Kalıcı Oturum

English

Indefinite Leave to Remain – Sınırsız Oturum

Sınırsız oturum izni (ILR), yabancı ülke vatandaşlarının Birleşik Krallık’ta yerleşik bir hayata geçebilmek için kullanabileceği bir oturum hakkıdır. Kalıcı oturumunuzu aldıktan sonra tüm yasalara uyduğunuz takdirde serbest meslek dahil herhangi bir iş yerinde, meslekte veya kendi işinizde çalışma özgürlüğüne, ve aynı zamanda eğitim hakkına sahip olursunuz. Kalıcı oturumunuzu aldıktan sonra doğan çocuklarınız için ise direkt olarak İngiliz vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Bu rotaya uygun belirli vize tipleri bulunmaktadır ve her vize tipi için başvuru koşulları değişebilmektedir. Genelleme yapacak olursak ortalama 5 yılını Birleşik Krallık’ta sınırsız oturum rotasına uygun bir vize tipiyle geçiren kişiler, beşinci yılın sonunda başvurularını gerçekleştirebilirler.

Süresiz Oturum

Kalıcı oturum olarak da bilinen süresiz oturum izni Birleşik Krallık’ta herhangi bir kısıtlama olmaksızın yaşamanıza olanak tanır ve vatandaşlığa giden yoldaki atacağınız son büyük adımdır. Başvururken Birleşik Krallık’ta aralıksız bir şekilde ikamet ettiğinizi ve İngilizce bilginizi ispatlamanız beklenmektedir. Bu iki gerekliliğin yanı sıra bu oturuma giden vize tiplerine göre koşullar değişebilmektedir. Başvurunun sonuçlanması ortalama 6 ay sürebilmektedir.

Kalıcı oturuma başvurabilecek vizeler için uygunluk kriterlerini bu sayfada açıklıyor olacağız. Bunlar:

 • Tier 1 Exceptional Talent – Üstün Yetenek Vizesi
 • Tier 1 Investor – Yatırımcı Vizesi
 • Tier 1 Entrepreneur – Girişimci Vizesi
 • Tier 2 General / Skilled Worker – Nitelikli Çalışan Vizesi
 • Tier 2 Sportsperson – Sporcu Vizesi
 • Türk İş adamı / Çalışan Vizesi
 • Representative of an Overseas Business – Tek Temsilci Vizesi
 • Domestic Worker – Ev içi Çalışan Vizesi
 • Innovator Visa – Yenilikçi Yatırımcı Vizesi

Tier 1 – Exceptional Talent (Üstün Yetenek) ve Global Yetenek Vizesi için Kalıcı Oturum Şartları

Üstün Yetenek Vizesi 31 Aralık 2020 sonrasında yerini Global Talent/Yetenek vizesine bırakmıştır. Üstün yetenek vize rotasına bu tarihten itibaren başvurmak isteyenler Global Talent başlığı altında başvurularını yapabilirler. Ancak kalıcı oturuma giden yol her iki vize için de aynı işlemektedir.

Başvuru esnasında öncelikli olarak alanınızda yeteneğinizi kanıtladığınızı ve Birleşik Krallık’taki ilgili kurumların da bu yeteneği tanıdığını göstermeniz beklenmektedir. Örneğin; çalışma alanınızca tanınan bir ödül kazanmış olabilirsiniz veya Tech Nation, Arts Council England gibi onay kurumları yeteneğinize dair bir beyanla sizi destekleyebilir. Vize rotanıza göre (üstün yetenek veya üstün yetenek vaat eden) 3 ila 5 yıl Birleşik Krallık’ta yaşamış ve çalışmış olmanız gerekmektedir. Aşağıdakiler yerine getirmeniz gereken koşullardır:

 • Son 3 veya 5 yıl içinde Birleşik Krallık dışında bir ülkede 180 günden fazla kalmamış olmalısınız
 • Vizenizle çalışmaya geldiğiniz alanda hala çalışıyor olmalısınız
 • “Birleşik Krallık’ta Yaşam” testini (Life in the UK) geçmelisiniz
 • Minimum B1 seviyesinde İngilizce bildiğinizi kanıtlamalısınız
 • Yukarıda da bahsettiğimiz Tech Nation gibi kurumlardan işinizin devamlılığını gösteren güncel tarihli bir onay metni almalısınız

Tier 1 – Investor – Yatırımcı Vizesi için Kalıcı Oturum Şartları

Yatırımcı vizesi, Birleşik Krallık’ta minimum £2.000.000 yatırım yaparak ülkede yaşamanıza olanak tanır. Tier 1 Investor/Yatırımcı vizesi ile kalıcı oturuma başvurabilmeniz için temel gerekliliklerden biri belirli miktarda bir fonu Birleşik Krallık’ta yatırım amacıyla kullanmış olmanızdır. Başvurabilmek için İngilizce yeterlilik ve Life in the UK testlerini de geçmelisiniz. Kabaca açıklayacak olursak temel şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Son 2, 3 veya 5 yıl içinde Birleşik Krallık dışında bir ülkede 180 günden fazla kalmamış olmalısınız
 • “Birleşik Krallık’ta Yaşam” testini (Life in the UK) geçmelisiniz
 • Minimum B1 seviyesinde İngilizce bildiğinizi kanıtlamalısınız

Investor/Yatırımcı vizesi ile Birleşik Krallık’ta kaldığınız ikinci, üçüncü veya beşinci yılın sonunda kalıcı oturuma başvurabilirsiniz. Sürelerin uzunluğuna göre ülkeye yapmanız gereken yatırım miktarları da değişmektedir. 6 Kasım 2014’ten sonra bu vizeyi almış kişiler için aşağıdaki kurallar geçerlidir.

Birleşik Krallık’ta yaşadığınız süre Yatırım
2 yıl 10 milyon £
3 yıl 5 milyon £
5 yıl 2 milyon £

 

Tier 1 Entrepreneur – Girişimci Vizesi için Kalıcı Oturum Şartları

Birleşik Krallık’ta kendi işinizi kurarak çalışmanıza ve yaşamanıza imkan sağlayan Tier 1 Entrepreneur / Girişimci vizesi 31 Aralık 2020 Brexit süreci sonrasında tedavülden kalkan vize tiplerinden biridir. Ancak halihazırda bu vize tipiyle Birleşik Krallık’ta bulunan kimseler uzatmaya ve uygunluklarına göre kalıcı oturuma da başvurabilirler. Ayrıca Brexit sonrası şekillenen yeni girişimci vize tipleri de bulunmaktadır. Start-up ve Innovator vize tiplerini inceleyebilirsiniz.

Mevcut Tier 1 Girişimci vizesiyle kalıcı oturum rotasına başvurmak isterseniz spesifik olarak yerine getirmeniz gereken temel koşul işiniz aracılığıyla yeterli gelir elde etmiş veya yeterli sayıda çalışana iş imkanı sağlamış olmanızdır. Aşağıdaki liste aracılığıyla kalıcı oturum başvurusu için uygunluğunuzu kontrol edebilirsiniz.

 • Aralıksız oturum uygunluğunu son 3 veya 5 yıl sağlamak (her yıl Birleşik Krallık dışında geçirebileceğiniz maksimum gün sayısı 180’dir)
 • En az B1 seviyesinde İngilizce bildiğinizi kanıtlamanız beklenmektedir. İlgili yollar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Life in the UK (Birleşik Krallık’ta Yaşam) testini geçmelisiniz.
 • Kalıcı oturuma vizenizle 3 yıl Birleşik Krallık’ta bulunduktan sonra başvurabilirsiniz; bunun için, ya 5 milyon £ gelir elde etmiş olmanız ya da 10 yeni tam zamanlı iş sağlamış olmanız beklenmektedir.
 • Kalıcı oturuma Birleşik Krallık’ta çalıştığınız ve yaşadığınız beşinci yılın sonunda da başvurabilirsiniz.

Tier 2 General Visa / Skilled Worker – Nitelikli Çalışan Vizesi için Kalıcı Oturum Şartları

Tier 2 Genel Vize 31 Aralık 2021 Brexit sonrası yerini Skilled Worker, Nitelikli Çalışan, vizesine bırakmıştır. Kısaca özetlemek gerekirse, bu vizeyi ile bir sponsora/şirkete bağlı olarak maaşlı çalışanlar edinebilirler. Tier 2 General vizesine yeni başvuru kabulü olmasa da vize sahibi kişiler uzatmaya ve kalıcı oturuma başvurmaya devam edebilirler. Maaşlı çalışan olarak bir sponsorla başvuru yapmak isteyen kişiler 1 Ocak 2021’den itibaren “Skilled Worker” rotasına başvurmalıdır. Ancak kalıcı oturuma giden yol her iki vize için de aynıdır.

 • Aralıksız oturum uygunluğunu son 5 yıl sağlamak (her yıl Birleşik Krallık dışında geçirebileceğiniz maksimum gün sayısı 180’dir)
 • Life in the UK (Birleşik Krallık’ta Yaşam) testini geçmek
 • İşvereninizin sizin pozisyonunuzda bir çalışana hala ihtiyacı olduğunu kanıtlamak
 • Mesleğiniz için belirlenmiş maaş kriterlerinin altında maaş almamış olmak

Aralıksız oturum kuralı başka vize tipleriyle de tamamlanabilir, ayrıntılı bilgilendirme için bizlere ulaşabilirsiniz. Bazı meslekler veya bazı istisnai durumlarda belirlenen maaş kriterlerinin altında maaş alıyor olsanız dahi kalıcı oturuma başvurabilirsiniz; ayrıntılar için lütfen ekibimizle iletişime geçiniz.

Tier 1 – Sportsperson – Sporcu Vizesi için Kalıcı Oturum Şartları

Tier 2 Sportsperson / Sporcu vizesi alanında mesleğinin üst seviyesinde kabul edilen seçkin sporcular ve nitelikli antrenörler içindir. Gereklilikleri sağladığınız takdirde bu vizeyle beş yılın sonunda kalıcı oturuma başvurabilirsiniz.

 • Aralıksız oturum uygunluğunu son 5 yıl sağlamak (her yıl Birleşik Krallık dışında geçirebileceğiniz maksimum gün sayısı 180’dir)
 • Sponsorunuz olan kişinin/kurumun hala niteliklerinize ihtiyacı olduğunu kanıtlamak
 • Yıllık belirlenen maaş kriterini karşılamak (bu minimum 35.800£ olarak belirlenmiştir)
 • Life in the UK (Birleşik Krallık’ta Yaşam) testini geçmek
 • En az B1 seviyesinde İngilizce bildiğinizi kanıtlamanız beklenmektedir. İlgili yollar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Turkish Businessperson / Worker – Türk İş İnsanı & Çalışan Vizesi için Kalıcı Oturum Şartları

Türk İş insanı vizesi, Türk vatandaşlarına Birleşik Krallık sınırları içerisinde kendi işlerini kurma, çalışma ve yaşama imkânı tanımaktaydı. Türk çalışan vizesi ile ise Birleşik Krallık’ta maaşlı çalışan olarak bulunabiliyordunuz. 31 Aralık 2020 itibariyle Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’ni terki üzerine bu vize tipleri tedavülden kaldırılmıştır. Ancak halihazırda vizesi olan Türk vatandaşları uzatma ve kalıcı oturum başvurularını yapmaya devam edebilmektedirler. Kalıcı oturum başvurusu için belirlenen temel kriterler aşağıdaki gibidir:

 • Aralıksız oturum uygunluğunu son 5 yıl sağlamak (her yıl Birleşik Krallık dışında geçirebileceğiniz maksimum gün sayısı 180’dir)
 • Son 5 yıldır Birleşik Krallık’ta hükümetten fon desteği almadan yaşıyor olmak
 • En az B1 seviyesinde İngilizce bildiğinizi kanıtlamanız beklenmektedir. İlgili yollar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Life in the UK (Birleşik Krallık’ta Yaşam) testini geçmek.
 • Polis kaydı yaptırmış olmak.

Representative of an Overseas Business – Tek Temsilci Vizesi için Kalıcı Oturum Şartları

Birleşik Krallık dışında bir işletmenin, Birleşik Krallık’ta temsilciğini yapmak üzere bir şubesini veya bayisini kurmak ve yönetmek üzere ülkede bulunan kişiler 5 yıllarının sonunda kalıcı oturuma başvurabilirler. İşletme Temsilcisi (Representative of an Overseas Business Visa), Medya Temsilcisi (Representative of an Overseas Newspaper, News Agency or Broadcasting Organisation), veya Tek Temsilci (Sole Representative) vize tiplerinin üçüyle de kalıcı oturum başvurusunda bulunabilirsiniz. Belirlenen temel kriterler aşağıdaki gibidir.

 • Aralıksız oturum uygunluğunu son 5 yıl sağlamak (her yıl Birleşik Krallık dışında geçirebileceğiniz maksimum gün sayısı 180’dir)
 • Temsil ettiğiniz Birleşik Krallık dışındaki şirketin hala sizin pozisyonunuza ihtiyacı olduğunu kanıtlamak
 • Temsil ettiğiniz Birleşik Krallık dışındaki şirketin temsilciliğini Birleşik Krallık’ta başarılı bir şekilde yönetiyor olduğunuzu kanıtlamak
 • En az B1 seviyesinde İngilizce bildiğinizi kanıtlamanız beklenmektedir. İlgili yollar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Life in the UK (Birleşik Krallık’ta Yaşam) testini geçmek

Domestic Worker – Ev içi Çalışan Vizesi için Kalıcı Oturum Şartları

Ev çalışanları, işveren ve işverenin ailesi ile ilgili kişisel bakım hizmeti sunan kişilerdir. Bu tür rollere örnek olarak şoförler, dadılar, bakıcılar, aşçılar, temizlikçiler, bahçıvanlar vb. verilebilir. 6 Nisan 2012’den önce bu vize tipine sahip olan kişiler için uzatma ve kalıcı oturum başvuruları mümkündür. 6 Nisan 2012’den sonra ise bu vize tipi ziyaretçi vizesiyle eş değer bir konuma getirilmiştir. 6 Nisan 2012 öncesinde bu vize tipini edinmiş kimseler aşağıdaki koşulları yerine getirdikleri takdirde kalıcı oturuma başvurabilirler:

 • Aralıksız oturum uygunluğunu son 5 yıl sağlamak (her yıl Birleşik Krallık dışında geçirebileceğiniz maksimum gün sayısı 180’dir)
 • En az B1 seviyesinde İngilizce bildiğinizi kanıtlamanız beklenmektedir. İlgili yollar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Life in the UK (Birleşik Krallık’ta Yaşam) testini geçmek
 • Ayrıca işvereninizden Birleşik Krallık dışında geçirdiğiniz günleri belirten (tatil vb. dahil) bir mektup almalısınız.

Innovator Visa – Yenilikçi Yatırımcı Vizesi

Türkçe tam karşılığı “Yenilikçi Vizesi” olan ve 31 Aralık 2020 Brexit süreci sonrası şekillenen innovator visa, Birleşik Krallık’taki kısmen küçük ölçekli ancak büyüme vaat eden iş yerinizin sürdürülebilirliğine veya Birleşik Krallık’ta yeni ve benzersiz bir iş kurmanıza olanak tanır. Bu vizeyle kalıcı oturum başvuru uygunluğunuz yaptığınız işe, kar oranınıza ve Birleşik Krallık’ta kalış sürenize bağlı olarak değişebilir.

 • Aralıksız oturum uygunluğunu son 3 yıl için sağlamak (her yıl Birleşik Krallık dışında geçirebileceğiniz maksimum gün sayısı 180’dir)
 • İş yerinizin geçerliliğini ve büyüyebilirliğini onaylayan ilgili kurumdan işinizi büyütebildiğinize dair yeni bir mektup almak
 • Life in the UK (Birleşik Krallık’ta Yaşam) testini geçmek

 

Aile Üyeleri

Eğer sizin vizeniz aracılığıyla Birleşik Krallık’ta sizinle yaşayan aile üyeleriniz bulunuyorsa onlar da bu başvuruyu gerçekleştirebilirler. Ancak kalıcı oturum başvurusunda bulunan partnerinizin tıpkı sizin gibi Birleşik Krallık’ta kalma, İngilizce ve yaşam sınavlarını geçme gibi temel koşulları karşılaması şarttır. Daha ayrıntılı bilgilendirme için bizlere ulaşabilirsiniz.

Başvuru ücreti, çocuklar da dahil olmak üzere, kişi başı 2389 GBP’dir.

Gerekli belgeler çeşitlilik gösterebileceği gibi, Birleşik Krallık’ta çalıştığınız yıllar boyunca yaptığınız işleri de açıklamalıdır. Bu sebeple belgelerin sunumu oldukça önemlidir. Başvurunuzla ilgili destek almak için ekibimizle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Kalıcı Oturum Süreçleri Hakkında Bilgi Almak İçin Hemen Bizimle İletişime Geç!