Global Yetenek Vizesi

  English

Bu Vize Başvurusunun Amacı

Bu vize tipi, Birleşik Krallık’ta çalışmak isteyen bilim, mühendislik, tıp, beşeri bilimler, dijital teknoloji ve sanat ve kültür (film, TV, moda tasarımı ve mimarlık dahil) alanlarında yetenekli ve gelecek vaat eden bireyler içindir. Bu vize tipiyle Birleşik Krallık’ta yaşayabilir ve alanınızda çalışabilirsiniz. Yetenek vizesiyle Birleşik Krallık’ta tamamladığınız 5 yılın sonunda kalıcı oturuma başvurabilirsiniz.

pexels-shvets-production-7193838

Kriterler & Puan Sistemi

Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için gereken temel kriterleri keşfedin!

Vize Süresi & Haklar

Bu vize ile elde edeceğiniz haklarınızı inceleyin!

Maliyet

Vize başvuru ücreti ve ek sağlık ücretleri ile ilgili bilgi alın!

Global Talent Visa

Bu vize, 31 Aralık 2020 sonrası yaşanan Brexit sürecinden itibaren Tier 1 (Exceptional Talent) vizesinin yerini almıştır ve puan sistemine dayalı bir vizedir. Kabaca açıklamak gerekirse, bu vizeyi alabilmeniz için tamamlamanız gereken kriterler ve bu kriterlere bağlı olarak elde etmeniz gereken puanlar vardır.

Vize başvurusu yapmadan önce, Birleşik Krallık’taki yetkili bir onay kurumu (endorsing body) tarafından başvurunuzun geçerliliğini, yeteneklerinizi, kimliğinizi vs. onaylayan bir mektup almanız gerekmektedir. Dolayısıyla başvuru süreciniz iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama; onay mektubunu alabilmeniz için yaptığınız başvuru, ikinci aşama ise Birleşik Krallık’ta kalmak için Home Office’e yaptığınız göçmenlik başvurusudur. İlk aşama başvuran herkes için zorunludur.

Birinci aşamadaki onay mektubunu ilgili kurumdan almanız siz gerekli belgeleri sağladıktan ve başvurduktan sonra yaklaşık 28 gün içinde sonuçlanır. İkinci aşama ise, İngiltere hükümetinin resmi websitesinde yer alan bilgilendirmeye göre, yaklaşık olarak 3 ila 8 hafta sürmektedir. Ancak elbette belgelerin kontrolü/uygunluğu/güvenilirliği sorgulanmak istenirse bu süre artabilir.

Uygunluk, Temel Kriterler

 1. Aşama – Onay Mektubu

Birinci aşamada alacağınız onay mektubu için başvuru yapılacak kurum yetenek alanınıza göre değişiklik göstermektedir. Başvuru yapabileceğiniz yetenek alanları oldukça çeşitlilik göstermektedir ancak temelde üç ana alan mevcut: sanat, teknoloji, bilim. Aşağıdaki link üzerinden ilgili alana tıklayarak başvuru yapabileceğiniz disiplinler hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

https://www.gov.uk/government/publications/global-talent-endorsing-bodies

Yine başvuru alanınıza bağlı olarak onay mektubunuzu alacağınız kurum (endorsing body) de çeşitlilik göstermektedir. Onay mektubunuz için başvururken deneyiminizi, eğitiminizi, başvuru yaptığınız alana dair yetkinliğinizi kanıtlayacak belgeler sunmanız beklenmektedir. Teknoloji alanında yaptığınız başvurular için belgeleri çevrimiçi olarak Tech Nation’ın websayfası üzerinden belge yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yetenek alanınız teknoloji dışında bir alansa, başvurunuzu destekleyecek maksimum 10 dokümanın kopyalarını ilgili kuruma posta etmeniz gerekebilir.

Ingiltere Sanat Konseyi (Art Council England) veya bu kurumun ilgili organları tarafından başvurusu kabul edilen bazı disiplinler aşağıda listelenmiştir:

 • Dans
 • Müzik
 • Tiyatro
 • Görsel sanatlar (müzeler ve galeriler dahil)
 • Edebiyat
 • Kombine sanatlar
 • Moda tasarım endüstrisi
 • Mimari

Onay mektubu başvurunuz için; halihazırda fark edilmiş yeteneklerinizin (veya potansiyelinizin) takdirini ve/veya kabulünü gösteren 10 adede kadar destekleyici belge ve alanınızda tanınmış kültür kuruluşlarından, uzmanlardan üç referans mektubu sağlamanız gerekmektedir.

Daha detaylı bilgilendirme için https://www.artscouncil.org.uk/global-talent-visa#section-1 linkini ziyaret edebilirsiniz.

pexels-cottonbro-5474028

Tech Nation kurumunun teknoloji alanında başvurusunu kabul ettiği bazı disiplinler aşağıdaki gibidir:

 • DevOps / SysOps mühendisleri
 • Başlıca yazılım mühendisleri / geliştiricileri
 • Deneyimli veri bilimcileri / veri mühendisleri
 • Yapay Zeka, Doğal Dil İşleme ve Makine Öğrenimi uzmanları (AI, NLP, ML)
 • Siber güvenlik uzmanları
 • Donanım mühendisleri
 • Deneyimli front-end geliştiriciler
 • İşletim sistemleri mühendisleri
 • Deneyimli video oyun geliştiricileri
 • Deneyimli UX / UI tasarımcıları
 • Deneyimli Mobil Uygulama geliştiricileri

 

Detaylı bilgilendirme için https://www.gov.uk/government/publications/global-talent-endorsing-bodies/technical-or-business-skills-covered-by-tech-nation linkini ziyaret edebilirsiniz.

Bilim, mühendislik, beşerî bilimler ve tıp alanında onay veren kurumların başvurusunu kabul ettiği bazı disiplinler aşağıdaki gibidir:

 • Afrika, Asya ve Orta Doğu Çalışmaları, örneğin Japon Dili ve Edebiyatı
 • Antropoloji ve Coğrafya
 • Arkeoloji
 • Klasik Antikacılık
 • Kültür, Medya ve Performans Çalışmaları
 • Eğitim
 • Psikoloji
 • Biyomedikal ve Medikal
 • Astronomi ve Fizik, Teorik Fizik ve Uygulamalı Fizik

Detaylı bilgilendirme için https://www.gov.uk/government/publications/global-talent-endorsing-bodies/disciplines-covered-by-the-endorsing-bodies-for-science-engineering-humanities-and-medicine linkini ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda paylaşılan linkler de hem kendi yetenek alanınızı hem de bu alanın başvurularını kabul eden ilgili onay kurumlarını (endorsing body) bulabilirsiniz. Her alan, her başvuran ve her onay kurumu için edinilmesi gereken başvuru belgeleri değişebileceğini unutmayınız.

 

 1. Aşama – Vize Başvurusu

İlk aşamadaki onay mektubunuz 3 ay geçerli kalacaktır. 3 ay içerisinde bu mektup ile vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Vize başvurunuzun onay alması için size gerekli 70 puanı sağlayacak tek belge ilk aşamada ilgili onay kurumundan alacağınız onay mektubunuzdur.

Puan sistemi ikinci aşama için geçerlidir. İlgili vize rehberindeki tabloda da belirtildiği gibi vize onayı alıp Birleşik Krallık’ta çalışıp yaşamanız için şart olan en kritik nokta alacağınız onay mektubudur.

Maddeler Değişken mi? Puanlar
Başvuran kişinin ilgili onay kurumundan onay mektubu almış olması; yapılan vize başvurusu tarihinin bu mektubun verildiği tarihten sonraki 3 ay içinde yapılıyor olması; onay veren kurumun onayının başvuru gününde hala geçerli olması Hayır 70

 

Vize Süresi & Haklar

Kalış Süresi – Uzatma

Birleşik Krallık’ta yetenek vizesiyle kalış süreniz 1 ila 5 yıl arasında değişiklik gösterebilir. Vizeniz bittiğinde kalış sürenizi uzatmak için uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Uzatma başvurusunda bulunabilmeniz için aşağıdaki üç maddenin de geçerli olması gerekir:

 • Onay mektubunuzu temin eden kuruluşun onayının hala geçerli olması
 • Maaş bordrosu vb. gibi Birleşik Krallık’ta bulunduğunuz süre boyunca uzmanlık alanınızda para kazandığınızı gösteren belgeler sunabilmeniz

Aileniz sizinle Birleşik Krallıkta yaşayabilir

Eşiniz, evli olmadığınız partneriniz, hemcins partneriniz ve/veya 18 yaş altındaki çocuklarınız “dependant/bağımlı” başvurusu yaparak, sizin vize süreniz boyunca Birleşik Krallık’ta yaşamak için size katılabilir.

Süresiz Oturum İzni – Indefinite Leave to Remain

Yetenek vizesinin size verdiği en mühim haklardan biri de bu vize altında, 5 yılı alanınızda çalışarak ve bu alandan gelir elde ederek tamamladığınız takdirde kalıcı oturuma (Indefinite Leave to Remain) başvurabiliyor olmanız. Koşullar ve ayrıntılı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz.

Maliyet

Finans noktasında değerlendirilmeniz gereken 3 ayrı temel konu var:

 1. İngiliz Hükümeti’ne vize başvuru ücreti olarak ödenecek miktar

Başvuru temel maliyeti, başvuran için 152 GBP’dir. Eğer aileniz de sizinle başvuruyorsa her bir bağımlı (dependant) başvuranınız için kişi başı 608 GBP başvuru ücreti ödenmelidir.
(Kısa süreli vize sahipleri İngiltere içinden bu vizeye başvuru yapamazlar.)
Belirli ülke vatandaşlarının başvuranları için 55 GBP indirim uygulanmaktadır. Türkiye de bu ülkeler arasındadır. Yani yukarıdaki fiyatlardan 55£ düşürerek hesaplama yapabilirsiniz.

 

 1. İngiliz Hükümeti’ne ödenecek sağlık hizmetleri için ek ücret

Bu ücret kalacağınız her yıl için başvuran her birey için 624 GBP olarak belirlenmiştir. Örneğin, 3 yıllık bir vizeye başvuruyorsanız 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız. Vize başvurunuzu tamamlamak için sağlık ödemesi aşamasını tamamlamanız şarttır.

 1. Onay mektubunuz için ödenecek “endorsement” ücreti

Onayınız için başvurduğunuzda, 456 GBP ödemeniz gerekmektedir.